Bitcoin padá. Čína považuje obchodování s kryptoměnami za nezákonné

Mnoho digitálních měn, jako je bitcoin, se v pátek dostalo pod značný tlak.

Důvodem bylo oznámení čínské centrální banky, která se opět vyjádřila kriticky k novému typu internetové měny. Podle prohlášení Čínské lidové banky jsou všechny transakce v souvislosti s kryptoměnami nezákonné. Zahraniční online služby, které umožňují Číňanům přístup k digitálním měnám, jsou zakázané.

Po oznámení výrazně klesla cena řady kryptoměn, jako je Bitcoin, Ethereum nebo Dogecoin. Cena bitcoinu klesla z přibližně 45 000 amerických dolarů na méně než 42 000 dolarů. Ether, po bitcoinu druhá největší digitální měna, byl zasažen více, a to poklesem o více než sedm procent na přibližně 2 800 dolarů. Tržní objem všech 12 000 kryptoměn klesl z přibližně 2,0 na 1,9 bilionu dolarů.

Kritický postoj Číny k soukromým digitálním měnám není žádnou novinkou. Čína vidí problém ve vysoké spotřebě energie při těžbě, tedy digitálním procesu výroby kryptoměn. Čínské vedení však již delší dobu usiluje o vlastní státem kontrolovanou digitální měnu. Digitální jüan je považován za velmi pokročilý a již se testuje v terénních zkouškách.

Vrátí se bitcoin na vrchol? To je otázka, která napadá miliony investorů tohoto kryptoaktiva.

Zdroj: coinmarketcap.com