Bill Gates a zakladatel ChatGPT spolu hovořili o umělé inteligenci. Zakladatel Microsoftu přiznal, že byl zpočátku skeptický

Umělá inteligence, technologická revoluce poslední doby, významně ovlivnila naše životy a v budoucnu bude mít bezesporu ještě větší dopad. Jaké příležitosti a vývoj se umělé inteligenci předpovídají?

Bill Gates vedl rozhovor se Samem Altmanem, spoluzakladatelem společnosti OpenAI (která je mimo jiné zodpovědná za Chat GPT) a významným hráčem na poli umělé inteligence, ohledně budoucnosti umělé inteligence, psal portál LiveMint.

Zakladatel Microsoftu přiznal, že byl zpočátku skeptický ohledně úspěchu ChatGPT, ale nástroj se stále vyvíjí a OpenAI nedávno představila vylepšený model GPT-4 Turbo. Jak se ukázalo, Gates se v tomto případě mýlil, ačkoli to není pravidlem, protože řada jeho technologických předpovědí se ukázala jako přesná. Nedávno také nastínil své předpovědi pro rok 2024.

Později v přednášce Sam Altman upozornil na rychlé tempo vývoje umělé inteligence. V příštích letech můžeme očekávat lepší pochopení fungování lidského mozku, což umožní zdokonalení technologie. Současné modely budou nahrazeny pokročilejšími a efektivnějšími.

Jednou z klíčových oblastí vývoje by mohla být multimodalita, která umožní ještě efektivnější zpracování různých vstupů a výstupů, jako je řeč, obrázky a dokonce i video. Altman naznačil značný zájem uživatelů o přidání podpory videa a zvuku do ChatGPT. Ještě důležitějším směrem však může být schopnost argumentace a spolehlivost při generování odpovědí.

Oba dotazovaní vyjádřili pozitivní postoj k vlivu umělé inteligence. V současné době tato technologie pomáhá zvyšovat naši produktivitu. V budoucnu by také mohla pomoci čelit sociální polarizaci a najít uplatnění ve zdravotnictví a vzdělávání.

V souvislosti s regulací umělé inteligence Altman poznamenal, že může být zapotřebí určitých omezení, protože umělá inteligence ovlivňuje společnost a geopolitickou rovnováhu sil. Podle něj však existuje riziko zavedení nadměrné regulace. Jako dobrý příklad uvedl povinné bezpečnostní kontroly pro nejvýkonnější výpočetní clustery, podobné těm, které uplatňuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii v souvislosti s bezpečným a mírovým využíváním jaderné energie.

Celý rozhovor Billa Gatese se Samem Altmanem (v angličtině) si můžete poslechnout níže. Sami jsme zvědaví, které z jejich předpovědí se v budoucnu ukáží jako správné.

Zdroj: LiveMint