Bělorusko má vlastní novou zbraň. Raketový systém Polonez-M dostřelí od běloruských hranic až do Varšavy

Běloruská armáda nedávno přivítala nový přírůstek do svého arzenálu – raketový systém Polonez-M. Tento systém představuje významný krok v modernizaci běloruských vojenských schopností, odchylující se od dlouhodobé závislosti na ruském a sovětském vojenském vybavení.

Polonez-M je vylepšenou verzí raketového systému, který byl poprvé představen v roce 2016. Na jeho vývoji Bělorusko spolupracovalo s Čínou, což představuje zásadní odchylku od tradiční vojenské spolupráce s Ruskem. Tento systém zahrnuje několik technologických inovací, které rozšiřují jeho bojové možnosti, píše portál Military today.

Technické specifikace

Hlavní inovací systému Polonez-M je vylepšení taktických a technických parametrů, které nyní umožňují jednomu bojovému vozidlu zasahovat až osm cílů současně. Zvýšila se i přesnost a maximální dostřel systému, dosahující až 300 km. Tento rozsah umožňuje Bělorusku zasáhnout cíle výrazně dále za svými hranicemi. Od hranic s Polskem by systém dostřelil až do Varšavy.

Testování a ověření

Zprávy z roku 2021 potvrzují úspěšná testování nových verzí Polonez-M, během nichž byly ověřeny schopnosti střel s dosahem 300 km a hlavicemi o váze 480 kg. Tyto testy podporují tvrzení, že systém je vysoce efektivní a není jen propagandistickým nástrojem běloruské vlády.

Strategický dopad

Významným aspektem Polonez-M je jeho schopnost zasáhnout cíle v sousedních zemích, včetně téměř poloviny území Polska. Takový dolet dává Bělorusku novou úroveň strategického odstrašení, což může mít důležité geopolitické implikace v regionu.

Zavedení systému Polonez-M do služby také signalizuje snahu o diverzifikaci a modernizaci vojenské výzbroje Běloruska, potenciálně snižující závislost na ruských systémech jako je BM-30 Směrč.

Zdroj: Military today