Astronomové objevili na Marsu medvěda. Žádná mimozemská civilizace v tom bohužel prsty nemá

Na Marsu nejsou žádní medvědi ani jiní živí tvorové, o kterých víme. Místo toho je na povrchu útvar, který vypadá jako medvěd. Sonda NASA Mars Reconnaissance Orbiter vyfotografovala pohled na Rudou planetu, který ve vás vyvolá úžas.

Arizonská univerzita ve středu zveřejnila snímek dne pořízený kamerou HiRise (High Resolution Imaging Experiment) na palubě sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Na fotografii je zachycen marťanský skalní útvar připomínající medvěda. Lidské oko v něm vnímá „tvář“ medvěda prostřednictvím fenoménu pareidolie.

Útvar podobný medvědovi

Samozřejmě se nejedná o medvědí tvář ani o žádné dílo, které po sobě zanechala mimozemská marťanská civilizace. Vědci z Arizonské univerzity předběhli dotazy zvědavců a rozhodli se vysvětlit, co je tento podivný útvar podobný medvědovi zač.

„Je to kopec se zhroucenou strukturou ve tvaru písmene V (nos), dvěma krátery (oči) a kruhovou puklinou (hlava). Kruhový vzor trhlin může být způsoben sedimentací nad pohřbeným impaktním kráterem,“ vysvětluje tým HiRise. „Možná, že nos je sopečný nebo bahenní výtok a sedimenty by mohly být láva nebo bahno?“ domnívají se vědci. Zbývá jen otázka – kdo medvědovi utrhl uši?

Zdroj: redakce, CNET