1000 let v jednom záběru. Arizonskou krajinu bude po tisíciletí zachycovat objektiv fotoaparátu

Profesor Jonathon Keats z Arizonské univerzity v USA se vydal na odvážnou cestu zachytit změny v arizonské krajině pro budoucí generace. S pomocí primitivní dírkové komory, známé už od roku 500 př. n. l., vytvořil „Fotoaparát pro tisíciletí“. Tento nízkonákladový aparát, vztyčený na ocelovém sloupu v Tusconu, bude sloužit jako časosběrná kapsle, zachycující plynutí času skrze změny v krajině, píše portál NY Post.

Projekt má podle profesora Keatse přimět lidi zamyslet se nad dopadem lidstva na naše životní prostředí. „Fotoaparát je namířen na kopce a novou zástavbu, sloužíc jako připomenutí pomíjivosti a neustálé proměny,“ popisuje Keats.

Technické podrobnosti

Pro své dílo profesor Keats použil archaické techniky. Dírka fotoaparátu, propíchnutá 24karátovým zlatem, které nekoroduje, směřuje světlo na plátno. To je připraveno technikou renesanční olejomalby – červená maddera nanesená na měď, která byla potřena pemzou a česnekem. Výsledkem je povrch citlivý na světlo, který bude „velmi postupně blednout“.

Projekt má být nejen odkazem pro budoucí generace, ale i výzvou pro nás, abychom se zamysleli nad tím, jaký svět tvoříme.

Zdroj: NY Post