Astronautky jsou ekonomičtější alternativou pro cesty do vesmíru než muži

Němečtí vědci provedli studii, která dokazuje, že ženy astronautky jsou výkonnější než muži astronauti. Mají i menší spotřeby kyslíku a menší potřeby jídla. Objevují se názory, že Mars budou dobývat hlavně ženy, jak píše web IFL Science.

Vědci z týmu kosmické medicíny Evropské kosmické agentury zveřejnili v časopise Scientific Reports výsledky studie, která ukazuje, že ženy mají ve srovnání se svými mužskými protějšky nižší nároky na vodu, potřebují ke svému provozu méně energie, spotřebovávají méně kyslíku a při metabolických procesech produkují méně oxidu uhličitého a tepla. Tento výsledek vedl k pozoruhodným závěrům, které naznačují, že první základny lidstva na Marsu by měly zakládat ženy.

Žena vhodnější pro cesty do vesmíru?

Ve studii provedené na skupinách různých tělesných velikostí bylo zjištěno, že ženská forma je v podmínkách omezeného prostoru, energie a systémů podpory života nejefektivnější. Ženy mají zpravidla také nižší tělesnou hmotnost, což je důležité pro vynesení kosmického vozidla na oběžnou dráhu. Vědci dospěli k závěru, že z hlediska výzkumu vesmíru jsou ženy mnohem vhodnější než muži.

Podle NASA činí náklady na dopravu užitečného nákladu na Mezinárodní vesmírnou stanici 93400 dolarů za kilogram, v přepočtu cca 2 miliony Kč (tuto částku však snižuje používání opakovaně použitelných raket a miniaturizovaných nosných raket).

Podle studie by během 1080denní mise potřebovala čtyřčlenná posádka složená výhradně z žen o 1695 kg méně potravin než posádka složená z mužů. To představuje úsporu více než 158 milionů dolarů (v přepočtu cca 3,3 miliard Kč) a uvolnilo by to přibližně 2,3 krychlových metrů prostoru, kde by se tyto potraviny skladovaly. To odpovídá přibližně 4 % celkového obytného prostoru modulu HALO (který by měl mít přibližně 60 metrů krychlových) v plánované vesmírné stanici NASA Gateway na oběžné dráze Měsíce.

Při dlouhodobém vystavení mikrogravitaci se s tělem astronautů dějí špatné věci. Svaly degenerují, kosti slábnou a aerobní a senzomotorická kapacita se snižuje. Astronauti proto musí provádět řadu nápravných cvičení, aby těmto změnám čelili. Během cvičení spotřebovávají více kyslíku a produkují více CO2 a tepla. Tento úbytek je větší u větších jedinců, mezi které patří především muži. Studie navíc zjistila, že ženy mají během cvičení o 29 % menší ztráty vody, a proto potřebují méně vody na pozdější rehydrataci.

Podaří se ženám dobýt Mars?

Díky své menší velikosti astronautky také efektivněji využívají životní prostor, který je ve vesmíru značně omezený. Hovoříme zde nejen o stanici Gateway na oběžné dráze Měsíce, ale také o hypotetickém zřízení základny na Marsu. Při použití menšího množství kyslíku se menší plavidla lépe vyrovnají se stísněnými prostory, které budou v podmínkách prvních pokusů o zřízení dlouhodobé vesmírné základny nutností.

Omezení týmu astronautů na jedno pohlaví by také umožnilo efektivněji konfigurovat infrastrukturu potřebnou pro život na základě potřeb pouze jedné skupiny. To je další příležitost, jak ušetřit nejen peníze, ale i zdroje, které si s sebou na cestu vezmou.

Zdroj: redakce, iflscience.com, nature.com