Astronauti NASA našli rajče, které bylo ztraceno ve vesmíru po dobu 8 měsíců

Zbytky malého rajčete, které ztratil astronaut NASA Frank Rubio po březnové sklizni mimo Zemi, se po více než osmi měsících konečně objevily na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Rajče o velikosti 2,5 cm bylo součástí závěrečné sklizně pro experiment Veg-05, o který se astronaut sám staral.

Každý astronaut na stanici ISS obdržel po sklizni 29. března 2023 vzorky rajčat, ale Rubiův podíl uložený v sáčku na zip, odplul někam, neznámo kam, dříve, než se astronaut mohl zakousnout.

O chybějícím rajčeti se poprvé veřejně hovořilo 13. září, kdy Rubio uspořádal vlastní akci ve vesmíru, při níž zaznamenal nečekaně rekordní rok na oběžné dráze pro astronauta Spojených států. „Strávil jsem tolik hodin hledáním té věci,“ žertoval Rubio během živého vysílání v září z ISS. „Jsem si jistý, že se to vysušené rajče někdy objeví…“

Stanice ISS je větší než dům se šesti ložnicemi a v mikrogravitaci mohou věci snadno odplout do nečekaných koutů. Postup NASA obvykle spočívá v kontrole přívodů ventilace, ale na stanici přeplněné 25 let starými věcmi je snadné ztratit přehled o jednotlivých předmětech.

Novináři se Rubia na ztracené rajče zeptali 13. října, zhruba dva týdny poté, co se se svou zpožděnou posádkou (ruskými kosmonauty Sergejem Prokopjevem a Dmitrijem Petelinem) po 371 dnech ve vesmíru bezpečně vrátil domů. Litoval, že se rajče nenašlo, přestože tomu věnoval 18 až 20 hodin svého času.

Zbytky rajčete byly nakonec nalezeny jinou posádkou ISS, která tento čin oznámila na 6. prosince 2023, uvádí portál Live Science. Tak ještě, že se našlo!

zdroj: Live Science