Apple možná uzavře smlouvu s OpenAI

Očekává se, že na každoroční konferenci Worldwide Developers Conference, která začíná v pondělí, společnost oznámí partnerství s výrobcem ChatGPT OpenAI a představí první várku generativních nástrojů umělé inteligence, které se dostanou do mobilního operačního systému od Apple.

Velký nápor na umělou inteligenci by mohl podpořit růst prodeje iPhonů a služeb na několik let dopředu, protože uživatelé nyní déle čekají na upgrade svých zařízení a na spotřebitele, zejména v Číně, doléhá nejisté ekonomické prostředí.

„Generativní umělou inteligenci považujeme za klíčovou příležitost pro všechny naše produkty a věříme, že máme výhody, které nás v této oblasti odlišují,“ řekl generální ředitel společnosti Apple Tim Cook na posledním hovoru k výsledkům hospodaření na začátku května a poznamenal, že společnost oznámí novinky v následujících týdnech.

Pozoruhodné je i načasování. Apple není vždy první, kdo přijímá a začleňuje nové technologie – obvykle zkoumá, vyvíjí a snaží se zdokonalovat nové technologie několik let, než je zahrne do nových produktů, ale rychlost, s jakou svět přijímá generativní umělou inteligenci, možná urychluje potřebu společnosti mít smartphone s nejmodernější technologií.

Očekává se, že společnost Apple nazve svou iniciativu v oblasti umělé inteligence „Apple Intelligence“ a bude ji poskytovat pouze na základě volby. Podle nové zprávy agentury Bloomberg bude vyžadovat iPhone 15 Pro nebo zařízení s čipem M1 nebo novějším.

Snad nejzřejmějším způsobem, jak by Apple mohl přijmout generativní AI – formu umělé inteligence, která dokáže poskytovat promyšlené a důkladné odpovědi na otázky, je Siri, virtuální asistentka společnosti s úspěšnými i neúspěšnými výsledky. Integrace s nejnovějším modelem ChatGPT-4o společnosti OpenAI by mohla Siri posunout o několik let dopředu a proměnit ji v chatbota pro iPhone.

Siri by tak mohla provádět specifické úkoly, jako je vyvolání fotografie pořízené před lety na zařízení nebo zodpovězení podrobných otázek o počasí, zprávách nebo zajímavostech. Časem by se mohla naučit uživatelovy preference a dokonce i jeho osobnost a podle toho reagovat.

Vzhledem k tomu, že konkurence již představila generativní nástroje, mohly by funkce poháněné umělou inteligencí pro iPhone uživatelům pomáhat také při shrnování a psaní e-mailů nebo při vyvolávání informací na obrazovce zařízení gestem prstu. Pravděpodobně se také bude automaticky a plynule přizpůsobovat uživatelům na základě hlasu, zvuku a přirozeného jazyka spolu s obrázky a kontextovými náznaky.

„Generativní umělá inteligence umožní, aby se příští generace iPhonů staly šestým smyslem, který nám umožní skenovat svět kolem nás a komunikovat s ním,“ řekl CNN Thomas Husson, analytik společnosti Forrester zabývající se průzkumem trhu.

Mohlo by to také znamenat změny pro celý ekosystém společnosti Apple, a to díky zabudování umělé inteligence do jejích vlastních aplikací, jako jsou Apple Maps, iMovie a iPhoto. Někteří analytici očekávají, že Apple uvolní nástroje pro vývojáře značek a tvůrce aplikací, aby mohli vytvářet nové zážitky.

Zdroj: CNN