Antarktida je pokryta mnoha sopkami. Jedna z oblastí je považována za největší vulkanickou oblast na Zemi a čítá až 138 sopek

Jen na západním ledovém příkrovu Antarktidy se nachází 138 sopek, píše web Live Science.

Ve skutečnosti se pod mohutným západním ledovým příkrovem kontinentu nachází oblast, která je považována za největší vulkanickou oblast na Zemi a která čítá až 138 sopek.

Mohl by tedy některý z antarktických vulkánů vybuchnout?

V současné době se na ledem pokrytém kontinentu nacházejí pouze dvě sopky, které jsou klasifikovány jako aktivní: Deception Island, který je součástí Jižních Shetlandských ostrovů a tvoří jej kaldera činné sopky, a Mount Erebus, nejvyšší vrchol kontinentu, který dosahuje výšky 3 794 metrů.

Erebus, který se tyčí nad výzkumnou základnou McMurdo na Scottově ostrově, nepřetržitě vybuchuje přinejmenším od roku 1972. Od té doby je známo, že Mount Erebus vypouští chuchvalce plynu a páry a dokonce občas chrlí kamenné bomby, které se podle Pozemské observatoře NASA souhrnně nazývají strombolové erupce.

Jedním z jeho nejzajímavějších rysů je trvalé lávové jezero, které zabírá jeden z jeho vrcholových kráterů, kde je na povrchu přítomen roztavený materiál. Ty jsou ve skutečnosti poměrně vzácné, protože vyžadují splnění některých velmi specifických podmínek, aby povrch nikdy nezamrzl.

Naopak ostrov Deception Island je kalderou aktivní sopky, která naposledy vybuchla v roce 1970. V současné době je ostrov klasifikován jako „zelený“, erupce se neočekává.

Přestože jsou na kontinentu pouze dvě aktivní sopky, Antarktida je poseta fumarolami, sopečnými vývěry, které uvolňují plyny a páry do ovzduší. Pokud jsou vhodné podmínky, mohou se z těchto vývěrů hromadit usazeniny známé jako fumarolické ledové věže, které dosahují výšky až 3 metry.

Přestože vědci neustále sledují antarktické sopky pomocí přístrojů, může být obtížné předpovědět, kdy přesně může některá z nich vybuchnout příště. Jinými slovy, kromě dvou aktivních sopek a různých fumarol je těžké říci, zda může vybuchnout některá z dalších sopek na kontinentu.

Zdroj: Live Science