Sopka Nyiragongo vybuchla bez varování! Už víme, proč byl tento výbuch tak neobvyklý

Obvykle každé sopečné erupci předchází seismická aktivita, takže specializované přístroje mohou sledovat i ty nejmenší známky blížící se erupce. Bohužel se to ne vždy podaří. V květnu 2021 se sopka Nyiragongo v Demokratické republice Kongo zachovala zcela jinak a explodovala bez jakéhokoli varování. Vědci zjistili, proč tomu tak je a rozepsali se o tom na serveru Nature.

Sopka Nyiragongo je jednou z nejvýbušnějších na světě. Nachází se v oblasti afrických tektonických jezer ve východní části Demokratické republiky Kongo. V těsné blízkosti sopky se nachází mnoho lidských sídel, protože sopečná půda je velmi úrodná, což má příznivý vliv na místní zemědělství a podněcuje mnoho lidí k tomu, aby se zde usadili.

Hlavním městem regionu je více než půlmilionová Goma, která leží na břehu jezera Kivu. Metropoli dominuje monumentální kužel Nyiragongo, který pravidelně chrlí proudy lávy. Četnost erupcí je úctyhodná. Od roku 1882 sopka vybuchla již 34krát. Důležité je, že sopka Nyiragongo má otevřený sopečný kužel, který obsahuje lávové jezero.

Sopka Nyiragongo zatím vždy před výbuchem svoji aktivitu naznačila. Přístroje zaznamenaly zvýšenou seismickou aktivitu, která předznamenala erupci. V květnu 2021 se stalo něco nečekaného. Sopka vybuchla bez jakéhokoli varování, ale proudy lávy nevytékaly z hlavního kužele na vrcholu, nýbrž z nově vzniklých puklin na jižních svazích hory.

Do města okamžitě vnikly proudy roztavené horniny. Při katastrofě, která trvala pouhých šest hodin, se pohřešovalo (nebo zemřelo) přibližně 220 lidí a 750 jich bylo zraněno. Technická infrastruktura, silnice, budovy i soukromé domy byly na obrovském území zcela zničeny.

Je výbuch sopky Nyiragongo těžko předvídatelný?

Tým tří vědců z Lucemburska, Belgie a Konžské demokratické republiky zveřejnil v časopise Nature výsledky studie Nyiragongo, která přesně ukazuje, co se v květnu 2021 odehrálo pod povrchem.

Podle vědců bylo kataklyzma způsobeno prasknutím stěn sopečného kužele v důsledku napětí, které se nahromadilo pod zemským povrchem. V důsledku dlouhodobého tlaku stěny nevydržely a láva se dostala skrz trhliny.

Ukázalo se, že magmatická intruze byla velmi blízko povrchu a měla tvar hráze umístěné šikmo v horninách. Byl dlouhý 25 kilometrů a procházel pod oblastí jezera Kivu a města Goma v hloubce pouhých 500 metrů. Vědci se domnívají, že je velmi pravděpodobné, že magma mohlo uniknout do vod jezera a způsobit podmořský výbuch, jehož následky by bylo těžké předvídat.

Objev vědců ukazuje, jak nepředvídatelná může být sopka Nyiragongo. Mělo by být vynaloženo veškeré úsilí na sledování jeho činnosti, aby bylo možné ještě účinněji předvídat budoucí výbuchy.

Zdroj: nature.com