Zlaté deště. Antarktický vulkán produkuje denně téměř 80 gramů zlata

Mount Erebus, nejvyšší aktivní vulkán Antarktidy, se proslavil neobvyklým jevem – vypouští do ovzduší zlaté částice společně se sopečnými plyny. Toto pozoruhodné zjištění, poprvé učiněné americkými geology v roce 1991, bylo nedávno potvrzeno. Každodenní produkce zlata vulkánem se odhaduje na přibližně 2,8 unce (80 gramů), píše portál Interesting Engineering.

Zlaté částice mají pravděpodobně svůj původ ve vulkanických horninách. Zlato pochází z hornin, z nichž se uvolňují plyny při erupcích Mount Erebus. Při těchto erupcích jsou malé částice zlata unášeny horkými plyny do vzduchu a usazují se i v okolním sněhu.

Mount Erebus, nacházející se na Ross Island, je jedním z 138 aktivních antarktických vulkánů. Kromě svého geologického významu je vulkán známý také tragédií z roku 1979, kdy do jeho svahu narazil let Air New Zealand 901, což vedlo ke ztrátě všech na palubě.

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) odhalil, že zlato z Erebusu bylo zaznamenáno až 1000 kilometrů od místa, kde se sopečné plyny dostávají na povrch. Tato skutečnost poukazuje na široký dosah fenoménů spojených s tímto jedinečným vulkánem, který je předmětem intenzivního vědeckého výzkumu navzdory logistickým výzvám spojeným s prováděním studií v tak odlehlé oblasti.

Zdroj: Interesting Engineering