Antarktický ledový příkrov se může brzy zhroutit, tvrdí vědci. Genetika chobotnic poskytuje vodítka pro chmurnou předpověď

Biologové zkoumající chobotnice mají pro Antarktidu chmurnou prognózu. Mají důkazy o tom, že západoantarktický ledový příkrov se již v minulosti zhroutil a brzy se může zřítit zpět do moře, píše portál CBS.

Genetické studie jednoho druhu chobotnic vedly vědce k chmurným předpovědím ohledně Antarktidy. Při hledání vodítek o vývoji ledového příkrovu kontinentu tým vedený generickou bioložkou Sally Lauovou uvádí, že antarktický ledový příkrov se brzy zhroutí.

Chobotnice jsou svědky antarktické historie
Chobotnice Turquetovy obývají oblast Antarktidy již asi 4 miliony let a prošly si díky tomu mnohým. Jejich geny ukazují, že původně izolované chobotnice se dokázaly několik tisíc let křížit s jinými malými chobotnicemi. Toto „genetické okno“ se však uzavřelo a chobotnice se opět musely spoléhat jen samy na sebe.

Evoluční biologové proto přišli s nápadem vyvodit z jejich genetické historie závěry o antarktické minulosti. Analýzou 96 vzorků DNA odebraných chobotnicím Turquetovým odchyceným v posledních třech desetiletích zjistili, že západní Antarktidou v minulosti procházely vodní cesty. Ty spojovaly Weddellovo, Amundsenovo a Rossovo moře a chobotnice je zažily dvakrát.

Ústup západoantarktického ledového příkrovu
Poprvé ledový příkrov ustoupil v období středního pliocénu, tedy asi před 3-3,5 miliony let. Podruhé musely být plavební dráhy k dispozici během posledního interglaciálu, před 129 000 až 116 000 lety. To však není pro současnost irelevantní.

Studie totiž ukazují, že ledová plocha v západní Antarktidě se zhroutila v době, kdy byla průměrná globální teplota podobná té dnešní. Je tedy pravděpodobné, že bod zlomu je blízko a ledový příkrov Západní Antarktidy se brzy opět zhroutí.

Globální význam antarktických ledovců
V důsledku toho by došlo k velké katastrofě. Světové oceány by dostaly obrovskou dávku sladké vody a jejich hladina by stoupla přibližně o 3,3-5 metrů. To by změnilo mapu pevniny, jak ji známe, ale není vůbec jisté, že bychom měli investovat do obydlí na lodích.

Výsledky studie o chobotnicích stanovují chmurné diagnózy, ale nevyplývá z nich, že to byly pouze teploty, které vedly ke kolapsu západoantarktického ledového příkrovu. Není ani jasné, zda šlo o náhlý, katastrofický náraz, nebo o dlouhý, pomalý proces.

Zdroj: CBS