Američanovi spadl na jeho dům vesmírný odpad. Jednalo se o odpad z vesmírné stanice ISS

Obyvatel Floridy v USA, se může pochlubit neobvyklým zážitkem. „Něco“ z vesmíru prorazilo střechu jeho domu a spadlo dovnitř. Podle podezření by mohlo jít o odpad z Mezinárodní vesmírné stanice, záležitost však vyšetřuje NASA.

Muž, který žije na Floridě, navázal neobvyklé spojení s NASA. Podle serveru Ars Technica do jeho domu narazil neznámý objekt z vesmíru a prorazil střechu a dvě patra.

Objekt, který spadl do domu, vážil přibližně jeden kilogram. Majitel domu byl v době incidentu mimo dům, ale jeho syn byl uvnitř. Neznámý objekt z vesmíru spadl do domu 8. března ve 14:34 místního času – o pět minut dříve zaznamenalo americké vesmírné velitelství opětovný vstup kusu vesmírného smetí z ISS. V té době se objekt nacházel nad Mexickým zálivem a směřoval k jihozápadní Floridě.

Odpad z ISS propadl střechou

Dotyčným objektem byly vyhořelé baterie ze stanice ISS, které byly připevněny k nákladní paletě. Měly se řízeně vrátit na Zemi, ale kvůli řadě zpoždění se tak nestalo. NASA nalezený předmět od zájemce převzala. Inženýři v Kennedyho vesmírném středisku mají objekt „co nejdříve“ analyzovat, což by mělo umožnit potvrzení jeho původu.

Většina vesmírného odpadu pravděpodobně shořela při vstupu do zemské atmosféry – teplota objektu v takové situaci dosahuje několika tisíc stupňů Celsia. To následně způsobí, že se objekt vypaří dříve, než se dostane na zem.

NASA tvrdí, že paleta spolu s devíti vybitými bateriemi z energetického systému vážila více než 2,6 tuny. Byla zhruba dvakrát větší než standardní lednička. Tyto typy objektů často padají na zem po řízených trajektoriích – obvykle se jedná o poškozené družice nebo vyhořelé stupně raket, které zůstaly na oběžné dráze po dokončení svého cíle.

Zdroj: redakce, arstechnica.com