50 000 let staré kosti neandrtálců obsahují nejstarší známé lidské viry

Vědci zjistili, že neandrtálci, kteří žili před 50 000 lety, byli infikováni třemi viry, které dodnes ovlivňují moderní lidi. Tyto stopy starověkých virů jsou nejstaršími zbytky lidských virů, jaké kdy byly objeveny. Jsou asi o 20 000 let starší než předchozí držitel rekordu pro nejstarší lidský virus, jaký byl kdy nalezen: virus běžného nachlazení objevený uvnitř páru 31 000 let starých mléčných zubů na Sibiři.

Vědci našli starověké viry po prosévání sekvencí DNA získaných z koster dvou mužských neandrtálců původně nalezených v jeskyni Chagyrskaya, která se nachází v pohoří Altaj v Rusku. Několik sekvencí se zdálo být virového původu, takže je tým porovnal s moderními viry, o nichž je známo, že způsobují celoživotní infekce. Vyloučili možnost, že viry pocházejí od moderních lidí, kteří manipulovali s kostrami, nebo od predátorů, kteří se jimi živili tím, že se podívali na specifické podpisy ve virové DNA, které se lišily mezi starověkými a moderními vzorky.

Tímto způsobem ukázali, že naši nejbližší, dnes již vyhynulí příbuzní, se mohou nakazit třemi běžnými, moderními lidskými viry: typem adenoviru, herpesvirem a papilomavirem, uvádí Livescience.

U moderních lidí mohou adenoviry způsobit řadu příznaků, včetně příznaků podobných nachlazení a chřipce, bolesti v krku a růžového oka. Infekce sexuálně přenosnými papilomaviry může vést k genitálním bradavicím a určitým typům rakoviny, zatímco různé herpesviry mohou vyvolat opary, plané neštovice nebo „mono“. Herpesvirus nalezený u neandrtálců vypadal nejvíce jako ten, který způsobuje opary.

zdroj: Livescience