5 tipů pro lepší zabezpečení iPhonu

Zde je pět tipů, kterými můžete svůj iPhone lépe zabezpečit a snížit riziko zneužití dat.

iPhony uchovávají velkou část našich životů, pracovních i osobních. Od e-mailů a bankovních informací až po fotografie a hesla k offline i online službám. Díky tomu si uvědomujeme, jak důležité je snažit se tyto informace a naše zařízení co nejlépe chránit.

Jaké jsou nejdůležitější tipy pro ochranu iPhonu a informací na něm?

#1. Vytvoření bezpečného hesla
Některé iPhony vyžadují pro nastavení přístupového kódu heslo s nejméně čtyřmi číslicemi, zatímco jiné modely vyžadují alespoň šest číslic. Dobrým pravidlem je použít ještě bezpečnější heslo (alespoň 8 číslic), třeba aktivací alfanumerického nastavení pro zadávání jak číslic, tak písmen a symbolů:

Přejděte do Nastavení
Na modelech iPhone s Face ID: Klepněte na „Face ID a kód“; na modelech iPhone s tlačítkem Domů klepněte na „Touch ID a kód“.
Klepněte na „Povolit kód“ nebo „Změnit kód“.
Chcete-li zobrazit možnosti pro vytvoření kódu, klepněte na možnost „Možnosti kódu“. Nejbezpečnější možnosti jsou „Vlastní alfanumerický kód“ a „Vlastní číselný kód“.
Pokud povolíte i Touch ID nebo Face ID, nebudete muset zadávat kód ručně, s výjimkou restartu iPhonu nebo jiných velmi vzácných případů.

#2. Vypnutí automatického vyplňování
Obvykle tento bod není kritický, ale pokud používáte iPhone k ukládání velmi citlivých dat, třeba pro práci určitého druhu, pečlivě to zvažte.

Může být těžké vzdát se pohodlí uložených hesel při přístupu na webové stránky. To platí zejména v případě, že máte pro všechny účty velmi odlišná hesla (což se vždy doporučuje). Automatické vyplňování je bohužel velmi výhodné i pro hackery, kteří se případně dostanou k vašemu iPhonu, protože získají okamžitý přístup ke všem vašim účtům včetně bankovního.

Chcete-li zakázat automatické vyplňování hesel, přejděte do nabídky Nastavení > Hesla a zakažte příslušnou položku.

#3. Nepřipojujte se k síti Wi-Fi automaticky
Mnoho iPhonů se automaticky pokusí připojit ke známému signálu Wi-Fi, pokud jsou dostatečně blízko. Jedná se o velmi pohodlnou funkci, protože není nutné ručně přepínat mezi mobilními sítěmi a sítěmi Wi-Fi.

Podvodníci bohužel vymysleli několik způsobů, jak tuto funkci zneužít a ukrást uživatelům iPhonu informace: nainstalují falešné Wi-Fi hotspoty se stejným názvem jako důvěryhodná síť. To může hackerům usnadnit přístup k vašemu iPhonu. Problém se samozřejmě týká především veřejných sítí Wi-Fi, ke kterým jste se již v minulosti úspěšně připojili, zatímco u domácích sítí je riziko minimální.

Chcete-li tuto funkci zakázat, otevřete aplikaci Nastavení a klepněte na možnost Wi-Fi. V části Požadovat přístup k síti vyberte možnost Zeptat se.

#4. Použití funkce Najít moje na iPhonu
Velmi důležité je také zapnutí aplikace Najít na iPhonu, která umožňuje sledovat iPhone v případě ztráty nebo krádeže. Kromě toho můžete vzdáleně obnovit všechna data, abyste se vyhnuli jakémukoli riziku.

Chcete-li ji aktivovat, přejděte do Nastavení, v horní části vyberte svůj účet a na kartě Najít aktivujte funkci Najít můj iPhone.

Abyste omezili riziko ztráty nebo krádeže iPhonu, můžete se řídit několika praktickými radami:

Vyvarujte se chůze s příliš hlasitě puštěnými sluchátky, protože byste nemuseli vnímat, co se kolem vás děje.
Může se to zdát banální, ale nikdy nenechávejte iPhone bez dozoru, ani na několik sekund, když jste v restauraci nebo na jiném přeplněném místě. Pokud si na váš iPhone někdo „ukáže“, může vám ho během chvilky ukrást.
Vyvarujte se půjčování iPhonu cizím lidem, třeba někomu, kdo vás požádal, zda by mohl naléhavě zavolat, protože se mu vybil telefon.

#5. Vyhněte se útoku na iPhonu
Ačkoli tato praxe již není tak běžná, stále se najdou uživatelé, kteří na svůj iPhone instalují neoficiální vylepšení, která nejsou v App Storu povolena. Tento postup však vážně ohrožuje bezpečnost iPhonu a činí jej zranitelnějším vůči malwaru a vzdáleným útokům.