Brutus je ultralehká houfnice na kolovém podvozku. Jedná se o nástupce taženého vozidla M777
V době, kdy na Ukrajinu dorazily ultralehké houfnice M777, hledá americká armáda jejich nástupce nové generace. Jedním z předpokladů je opustit tažené dělostřelectvo všude, kde je to možné, a nahradit ho lehkými soupravami s kolovou trakcí. Příkladem takového zařízení je samohybná houfnice Brutus, jak napsal server Army Technology.
Brutus je sada vyvinutá americkou společností AM General. Na první pohled se podobá mnoha dalším samohybným dělostřeleckým kompletům vyráběným nebo vyvíjeným ve světě, jako jsou izraelský ATMOS, francouzský CAESAR, ukrajinská Bogdana nebo polský Kryl. Od své celosvětové konkurence se však liší důležitými a neobvyklými rysy.
Měkký zpětný ráz, nízká hmotnost
Jedná se o konstrukční řešení, které výrobce označuje jako obrácený zpětný ráz nebo měkký zpětný ráz. Díky tomu bylo možné výrazně snížit zpětný ráz zbraně. Snížení dosahuje v závislosti na úhlu elevace hlavně od 40 do 70 procent.
V praxi to znamená, že houfnici, která je sama o sobě konstruována tak, aby byla co nejlehčí, lze namontovat na velmi lehký podvozek. V případě houfnice 2-CT Hawkeye ráže 105 mm je možné ji umístit a střílet z terénního vozidla Humvee. Pro větší ráži je zapotřebí o něco větší a těžší podvozek nákladního automobilu.
Přesto hmotnost celé soupravy, tj. zbraně a podvozku, nepřesahuje 12 tun. Pro srovnání, francouzská houfnice CAESAR, která je považována za lehkou, váží v nejlehčí konfiguraci 18 tun.
Nástupce houfnic M777
Jaký má smysl vyrábět samohybné houfnice, které – kvůli maximálnímu snížení hmotnosti – nemají takové schopnosti jako těžší automatické houfnice ráže 155 mm, reprezentované mimo jiné švédským kompletem Archer?

Americká armáda v současnosti provozuje tři modely houfnic – samohybné 155mm komplety M109 Paladin a tažené 155mm M777 a 105mm M119. Plánuje se, že tažené houfnice budou ponechány pouze tam, kde je minimální hmotnost naprosto nezbytná, jako například u aeromobilních jednotek.
Zbývající Strykery, které se v současnosti používají mimo jiné v brigádách, mají být nahrazeny lehkým samohybným dělostřelectvem s kolovým pohonem.
Zdroj: army-technology.com