USA mají v rukávu eso. V případě války mohou tuto stíhačku použít
Spojené státy vyvíjejí stíhačku šesté generace, která má podle nových informací schopnosti, jež jsou pro ostatní stroje v současné době ve výrobě nedostupné. Letoun v podobě prototypu již absolvoval první zkušební lety.
Washington o novém stroji mnoho informací neprozrazuje. Je známo, že půjde o nástupce stíhačky F/A-18E/F Super Hornet, informuje portál MilitaryAerospace. Nejmenovaný letoun bude do provozu nakonec uveden v roce 2030.
Americká vyspělá stíhačka
Podle dokumentu Navy Aviation Vision 2030-2035 se na konkrétních schopnostech a technologiích pro nový stíhací letoun pracuje. Představená grafika ukazuje, že by měl spolupracovat s bezpilotními letouny a letouny elektronického boje a shromažďovat informace o prostředí. Bude mít velké vstupy vzduchu pro oba motory umístěné nad křídly, podobné těm, které jsou v současnosti na Hornetech.
Stíhačka bude využívat technologii stealth a pokročilou umělou inteligenci. Předpokládá se, že bude fungovat zcela autonomně, ale může ji ovládat i pilot. Bude mít dlouhý dolet (zatím není známo, jak dlouhý) a pokročilé zbraně, které mu poskytnou výhodu až na 10 let.
Pravděpodobně půjde o stíhačky vybavené laserovými zbraněmi. Podle dostupných informací měl být první prototyp tohoto letounu postaven do jednoho roku od zahájení projektu. Projekt zapadá do předpokladů americké armády, že vojenská letadla s dlouhým doletem poskytnou výhodu ve válkách budoucnosti.
Je možné, že v případě velkého konfliktu budou USA muset nový stíhací letoun vyzkoušet v bojových podmínkách. Za zmínku stojí, že Rusko v současné době vyvíjí letoun páté generace Suchoj Checkmate (rusky „šach mat“), který má být odpovědí na americký F-35.
Zdroj: militaryaerospace.com