Intel 4004, první počítač na čipu, slaví 50 let
Tento měsíc uplyne 50 let od uvedení procesoru Intel 4004, prvního komerčně dostupného mikroprocesoru na jednom čipu. Původně byl navržen pro japonskou stolní kalkulačku a pomohl nastartovat revoluci v oblasti osobních počítačů, píše portál newatlas.com.
V listopadu 1971 se v časopise Electronic News objevil inzerát se sloganem „Oznamujeme novou éru integrované elektroniky“. To znamenalo debut čipu Intel 4004 s univerzálním programovatelným procesorem na trhu.
Produkční verze Intel 4004 / Foto: Intel
Původně vznikl v roce 1969 jako způsob, jak splnit zakázku společnosti Intel na výrobu 12 zákaznických čipů pro inženýrský prototyp kalkulačky Busicom 141-PF společnosti Nippon Calculating Machine Corporation. Během následujících dvou let tým společnosti Intel pod vedením Marciana „Teda“ Hoffa, Stana Mazora a Federica Faggina snížil tento počet na čtyři čipy. Výsledek byl tak působivý, že si společnost Intel zajistila práva na jeho uvedení na běžný trh.
Kalkulačka Busicom 141-PF společnosti Nippon Calculating Machine Corporation / Foto: Intel
Odlišnost modelu 4004 spočívala v tom, že poprvé byla do jednoho čipu zabudována kompletní centrální procesorová jednotka (CPU). Dříve se procesory skládaly z několika integrovaných obvodů nebo desítek či stovek jednotlivých tranzistorů. Místo toho 4004 obsahoval 2 300 tranzistorů na čipu velikosti nehtu a byl sestaven v nové náhodné logické konstrukci.
Schéma Intel 4004 / Foto: Intel
Čip 4004 měl pouze 16 vývodů, takže měl pouze 4bitovou sběrnici, a maximální taktovací frekvenci 740 kHz, která mu umožňovala zpracovat 92 600 instrukcí za sekundu. Přesto byl tento jediný čip stejně výkonný jako první počítače postavené v roce 1946, které zabíraly velké místnosti.
Počítač 4004 odstartoval generace rychlých inovací, které vyústily nejen v počítače na čipu, ale i v čipy v chytrých telefonech, které se dokážou procházet i po nejvýkonnějších superpočítačích 70. a 80. let. Pro představu, zatímco 4004 měl 2 300 tranzistorů, moderní čip jich může mít přes 50 miliard.
„Při pohledu zpět do roku 1970 bylo jasné, že mikroprocesory změní způsob, jakým navrhujeme systémy, a místo hardwaru se přejde na software. Ale rychlost, s jakou se mikroprocesory postupem času vyvinuly a byly přijaty průmyslem, byla opravdu překvapivá,“ říká Faggin.
Zdroj: newatlas.com