Psychologové odhalili význam sezení se zkříženýma nohama. Budete překvapeni, co to o vás vypovídá
Během sezení spousta lidí kříží nohy. Málokdo si ale uvědomuje, že takové chování může leccos vypovídat o naší osobě. Sezení s nohou přes nohu má podle psychologů celou řadu významů.
Řeč těla o nás může vypovídat víc, než si myslíme. Odhaluje naši osobnost, pocity, které máme v dané situaci, a také naši náladu. Leckdy o nás může prozradit mnohem víc než slova, která nám vycházejí z úst. A rozhodně nejde jen o gestikulaci, ale také o to, jak sedíme.
Noha přes nohu
Dát si nohu přes nohu je poměrně pohodlné a uvolňující. Rozhodně byste tak ale neměli činit například během pracovního pohovoru či důležité schůzky. Lidé, kteří sedí s nohou přes nohu, jsou často vnímáni jako arogantní, znudění či lhostejní.
Takový posed je rovněž signálem toho, že jste nervózní, necítíte se příjemně a překříženýma nohama ukazujete, že k sobě jen tak někoho nepustíte. Vyvoláváte zkrátka odtažitý dojem. Když byste k překříženým nohám přidali ještě na hrudi překřížené ruce, stáváte se pro ostatní zcela nedostupnými. A to rozhodně není signálem, který byste chtěli na důležité schůzce vysílat.
Aby toho nebylo málo, sedět často s nohou přes nohu není ani zdravé. Podle odborníků si takovým sezením poškozujete páteř a ochabují vám hýžďové svaly.
Sezení s nohama do kříže
Zatímco s nohou přes nohu sedají primárně ženy, muži si spíše jednu nohu odkládají na druhou tak, že opřou spodní část holenní kosti jedné nohy o koleno druhé. Tím pak nohy vytvářejí obrazec nedokonalého kříže. I tento posed má ale podle psychologů jistý význam.

Kdokoliv sedí s nohama do kříže, působí na osoby kolem jako asertivní, mocný a vedoucí jedinec. Zároveň z něj ale vyzařuje mládí, nezávislost a sebevědomí. Je pro něj důležité vzdělávání a také kariérní pokroky.
Přestože je obecně tato pozice vnímána pozitivně, rozhodně se nevyplácí do ní usedat například na pracovním pohovoru. Mohla by být personalistou či zaměstnavatelem vnímána poněkud neslušeně. Vždy raději seďte pohodlně, ale s oběma nohama na zemi.
Překřížené kotníky
A nelze zapomenout ani na pozici, ve které sedíme oběma sedacími kostmi na židli, ale vaše nohy se kříží v oblasti kotníků. Jedná se o velmi populární způsob sezení, a to jak mezi muži, tak mezi ženami. Zároveň jde o pozici, do které se můžete s klidem dostat i při důležitých schůzkách, neboť nijak nenarušuje vaši image.
Lidé, kteří rádi sedí s překříženými kotníky, vyzařují pozitivní energii. Jsou elegantní, jemní, sebevědomí, ale zároveň nejsou arogantní a každému, kdo je požádá o pomoc či radu, rádi vyhoví.
Zároveň jsou velmi pracovití a neodchází od svých úkolů, dokud nejsou splněny na sto procent. Jen tak je něco nerozhodní a prakticky nikdy se nerozčilují. Jsou přirození lídři, ale vše dělají s rozumem a na nikoho nekladou přehnané nároky.
Co nikdy nedělat
Zdaleka ale nejde jen o to, jak sedíte. Hodně o vás prozradí i gestikulace. Pokud zrovna sedíte na důležitém meetingu anebo mluvíte s někým, koho si vážíte a měli byste k němu chovat určitý respekt, nikdy se nedívejte na hodinky. Dáváte tak druhé osobě najevo, že vás nudí a vy se už nemůžete dočkat, až bude setkání u konce.
Nehrajte si vlasy. Neustálé upravování vlasů, jejich natáčení na prsty, přehazování z jedné strany na druhou nejenže působí rušivě, ale také ukazuje, že jste velmi nervózní.
A v neposlední řadě je třeba zmínit i to, jak se na ostatní díváte. Při konverzaci udržujte oční kontakt, ale zase to s ním nijak nepřehánějte. Jestliže se během konverzace budete druhému bez přestání upřeně dívat do očí, může nabýt dojmu, že jste lehce vyšinutí. Do očí se dívejte, ale čas od času oči odtrhněte a na chvíli se například podívejte po místnosti.
Zdroje: life.forbes.cz, onmanorama.com, timesofindia.com