Souboj ukrajinský dron vs. obávaná ruská „zbraň z pekla“ TOS-1A skončil masivní explozí
Ukrajinský operátor dronu detekoval obávaný ruský termobarický systém TOS-1A, který je známý svou zničující silou. Proto se stal cílem číslo jedna, který bylo nutno zlikvidovat, uvádí server TechWP.
Operátor dronu sloužící u ukrajinské brigády zasáhl ruský systém TOS-1A. Úder do odpalovacího zařízení způsobil zažehnutí jedné či více raket, došlo k rázové vlně a následné obrovské explozi.
Spectacular detonation of a Russian TOS-1A Solntsepyok thermobaric MLRS courtesy of an attack drone unit from the AFU 59th Motorized Infantry Brigade. #OSINT #UkraineWar #UkraineKrieg #Ukraine #Russia #NAFO pic.twitter.com/eSsPutQcSG
— OSINT (Uri Kikaski) ?? ?? ?? ?? ?? (@UKikaski) July 11, 2024
Účinná ruská zbraň
Systémy TOS-1A sloužily Rusům již v době zásahu v Afghánistánu. Jde o mimořádně účinné zbraně s termobarickými náboji. Hlavním prvkem TOS-1A je odpalovací zařízení, které nese 24 neřízených nábojů ráže 220 mm namontovaných na podvozku tanku T-72. Každá ze střel obsahuje až 45 kg termobarického materiálu, což z něj dělá obávanou zbraň, proti které je extrémně obtížné se bránit. Jsou účinné především proti nepřátelům, kteří se skrývají v opevnění nebo městských budovách.

Proč jsou termobarické zbraně tak ničivé?
Termobarické výbušniny neobsahují ve své struktuře kyslík, proto mají ve srovnání s klasickými náložemi při stejné hmotnosti mnohem více účinné látky. Kyslík je v případě těchto nábojů odebírán z atmosféry, čímž se vytvoří vakuum v místě výbuchu. Kromě standardní rázové vlny tak existuje i reverzní vlna, způsobená vakuem. Právě to způsobuje obrovský tlak s fatálními následky. Teplota v tomto případě stoupá až k 3 000 stupňů Celsia, rozsah destrukce termobarických zbraní je tak téměř srovnatelný s těmi jadernými. Jediným rozdílem je, že nedochází k radiaci a jeho dosah je dost omezený.
Systém TOS-1A má maximální dosah 6 km, proto je nutná vysoká přesnost při jeho použití. Právě jeho krátký dosah a obtížné krytí kvůli své robustnosti z něj dělá poměrně snadný cíl pro drony nebo protitankové střely.
Zdroj: TechWP