Arduino Giga – co to je a co umí?
Nedávno se na trhu objevilo několik nových modelů od značky Arduino – včetně desky Arduino Giga, která disponuje svými rozměry. K čemu slouží a jak se osvědčila v praxi? Nabízíme manuál, v němž jsme popsali využití a parametry Arduino Giga, cenu tohoto modelu a jeho možnosti. Jde o soubor všech nezbytných informací, které byste měli před nákupem znát.
Co je Arduino?
Arduino je oblíbená platforma pro programování určená jak začínajícím, tak pokročilým uživatelům. Její činnost je založena na používání jednočipových počítačů s propracovaným, ale na obsluhu nenáročným souborem instrukcí. Po dlouhou dobu sázelo Arduino především na systémy ATmega, ale v roce 2023 vydané modely jsou vybaveny jednočipovými počítači z jiných řad, které se vyznačují větším výkonem. V případě Giga jde o 2jádrový STM32H747XI (480 MHz + 240 MHz); novinky se dočkali i fanoušci desky Uno, která letos dostala oproti předchůdci 3krát silnější procesor Renesas RA4M1.
K tomu se přidává celá řada jiných komponentů – především digitálních a analogových vstupů, které umožňují podporu dalších prvků. Díky tomu lze snadno vytvářet mnoho projektů, např. z oblasti robotiky. Při správném vybavení je možné připravit dokonce 3D tiskárny, domácí kina, routery a další pokročilá zařízení.
Různorodost modelů Arduino – pro každého něco
V současnosti je na trhu dostupná spousta různých modelů Arduino, které se liší rozměry, vybavením a cílovým využitím. Na příklad začátečníci by měli vsadit na Arduino Uno – základní desku vybavenou všemi nezbytnými součástmi. Kromě toho se doporučují desky jako:
- Arduino Mega 2560 – dokonalá pro testování projektů z oblasti robotiky.
- Arduino Nano – pro minimalistické systémy v zařízeních s omezeným prostorem,
- Arduino Leonardo – s vestavěným USB rozhraním,
- Arduino Micro – menší varianta modelu Leonardo.
Arduino Giga – co to je?
Přejděme ovšem k možnostem s většími rozměry, konkrétně k novince Arduino Giga. Úplný název tohoto modelu zní „Giga R1 WiFi” – hned se tedy dozvídáme, že deska podporuje bezdrátovou konektivitu. Díky tomu lze počítat s obrovským komunikačním potenciálem. Navíc bychom se měli zaměřit na větší rozměry, které umožňují použití silnějších a komplikovanějších komponentů – především již zmíněného procesoru, který menší systémy mnohonásobně převyšuje z hlediska výkonnosti. Jde o model vytvořený především pro skutečné nadšence a pokročilejší uživatele, kteří by rádi využili vše, co platforma Arduino nabízí. Jak vypadá specifikace Arduino Giga R1 WiFi?
Arduino Giga R1 WiFi – specifikace
Deska Giga R1 WiFi se vyznačuje nejen značnými rozměry, ale také velice výkonným jednočipovým počítačem. Hlavní roli sehrává systém TM32H747XI se dvěma jádry Cortex – M7 a M4 (480 MHz a 240 MHz), která podporuje 1 MB paměti RAM a 2 MB paměti flash. Navíc výrobce použil grafický akcelerátor Chrom-ART. To znamená, že Arduino Giga R1 WiFi lze použít dokonce i u nejnáročnějších projektů – také těch, které vyžadují zpracování obrovské spousty dat v reálném čase. Nový model kromě toho nabízí vstup pro kameru, konektor JTAG, port USB-A 2.0, audio zdířku, modul WiFi 4, vstup pro displej, port USB typu C a modul Bluetooth 5.1.
Navíc, Arduino Giga R1 WiFi umožňuje samostatné naprogramování každého jádra procesoru, což výrazně zvyšuje možnosti desky. Pravděpodobně žádná z předchozích desek Arduino nenabízela tak široké využití – díky tomu jde o dokonalý model pro fanoušky robotiky, programátory a nadšence do elektroniky, kteří potřebují něco navíc. Na konec nemůžeme nezdůraznit rozměry desky, které stanoví 101 na 53 mm.
Kolik stojí Arduino Giga R1 WiFi?
Nová deska Arduino Giga R1 WiFi už dorazila do nejoblíbenějších obchodů s robotikou. V Polsku si ji lze koupit např. na stránkách Botland, kde za Giga R1 zaplatíme 399 PLN. I když s ohledem na větší rozměry a silnější procesor jde o přirozeně dražší model než např. Uno nebo Nano, musíme přiznat, že je cena v poměru k možnostem systému velice atraktivní. Nutno ovšem poznamenat, že od premiéry uplynulo poměrně málo času, takže po nejbližší dobu bychom pravděpodobně měli počítat s problémy s dostupností.