Jak se vyrábí magnety? Kdo je největší prodejce magnetů u nás?
Nejpoužívanější druhy magnetů
V současné době rozdělujeme velké množství magnetů, které se běžně používají. Ale jsou zde dva typy magnetů, které jsou přece jen oblíbenější, a to jsou:
· Neodymové magnety: byly vynalezeny v 80. letech 20. století. Jsou to nejsilnější magnety vzácných zemin a jsou složeny ze slitiny neodymu, železa a boru. Neodymové magnety lze použít při mnoha aplikacích, které vyžadují silné magnetické pole nebo menší magnety, jako jsou motory, pevné disky a přezky na šperky. Aby se zabránilo korozi, je třeba povrch neodymového magnetu během používání chránit, například pokovením zlatem, niklem, zinkem a cínem.
· Feritové magnety: Tyto magnety se vyrábějí ze směsi železa a dalších kovů a jsou levnější než jiné typy magnetů. Keramické nebo feritové permanentní magnety se snadno vyrábějí, a to buď slinováním, nebo lisováním. Jsou jedním z nejčastěji používaných typů magnetů, jsou silné a nelze je snadno demagnetizovat.
Jak se vyrábí neodymový magnety?
Neodymové magnety jsou primárně vyráběny ze slitiny neodymu, železa a boru (NdFeB). Mají také malá množství prvků, jako je praseodym (Pr), dysprosium (Dy), hliník (Al) a niob (Nb). Ty mohou být přidány pro zlepšení vlastností, jako je pevnost, teplotní tolerance a odolnost proti demagnetizaci a korozi.
Příprava neodymové slitiny začíná tavením kovů ve vakuové indukční peci. Roztavená slitina je chlazena pásovým litím, technikou rychlého chlazení, kdy z materiálu vzniknou malé vločky. Tyto vločky se rozdrtí a umístí do tryskového mlýna, kde se rozdrtí na jemný prášek.
Slinuté magnety
Slinuté neodymové magnety se vyrábějí vakuovým ohřevem kovových částic vzácných zemin. Chemické složení magnetu je upraveno pro vytvoření určité magnetické polarizace, hustoty toku a koercitivity.
Po roztavení se směs NdFeB (neodym, železo, bór) odlévá do formy a ochladí se. Vznikají takzvané ingoty, které se melou na drobná zrna. Tento jemný prášek se lisuje do tvarované formy.
K lisování slinutých magnetů NdFeB se používají tři různé metody, z nichž každá poskytuje mírně odlišný konečný produkt. Běžné metody jsou axiální, příčné a izostatické lisování.
Po slinování je magnet zchlazen. Zahřátý materiál je rychle ochlazován a dodává materiálu větší pevnost a tvrdost.
Magnety lze nyní obrábět do jejich vhodných, užitečných tvarů.
Lepené magnety
Lepené magnety NdFeB jsou vyrobené z magnetického prášku NdFeB a pojiva. Prášek se připravuje rozemletím slitiny NdFeB a jeho spojením s polymerem. Lepené magnety jsou nejen extrémně užitečné jako samotné magnety, ale používají se také jako komponenty v mnoha dalších produktech. Oproti jiným typům tyto magnety často obsahují méně neodymu a více železa.
Lepené magnety mohou být vyrobeny vstřikováním, vytlačováním, kalandrováním nebo lisováním.
Ochranný nátěr
Protože jsou neodymové magnety křehké, jsou náchylné k odštípnutí a zlomení. Substrát NdFeB může také rychle oxidovat bez ochranné vrstvy. Aby se tomu zabránilo, jsou potaženy, vyčištěny a pokoveny, aby byl magnet chráněn proti korozi.
Obvykle se jedná o galvanicky pokovený povlak ze tří vrstev skládajících se z niklu, mědi a niklu.
Jak se vyrábí feritové magnety?
Existují dva chemické druhy feritových magnetů – ferit strontnatý a ferit barnatý.
Feritové magnety (keramické magnety) se vyrábějí kalcinací (při teplotě 1000 až 1350 °C) směsi oxidu železa (Fe2O3) a uhličitanu strontnatého (SrCO3) nebo uhličitanu barnatého (BaCO3) za vzniku oxidu kovu. V některých jakostech se pro zlepšení magnetického výkonu přidávají další chemikálie, jako je kobalt (Co) a lanthan (La). Tento oxid kovu se pak mele na malé částice. Pak má proces dvě hlavní možnosti výroby v závislosti na typu požadovaného magnetu.
Prvním je lisování suchého jemného prášku, což vede k izotropnímu magnetu, který má lepší rozměrové tolerance (často nebude vyžadovat žádné další obrábění na konečnou velikost).
Druhý způsob zahrnuje smíchání jemného prášku s vodou za vzniku kaše, která je poté zhutněna za přítomnosti externě aplikovaného magnetického pole, které zlepšuje magnetický výkon. Výsledkem je anizotropní feritový magnet se silnějšími magnetickými vlastnostmi, ale pro získání konečných rozměrů bude možná vyžadovat další stupně obrábění.
Zhutněné magnety jsou poté sintrovány (při teplotě mezi 1100-1300 °C), aby se částice spojily dohromady. Pokud se provádí nějaké konečné obrábění, provádí se pomocí diamantových nástrojů.
Jaký magnet je nesilnější?
Odpovědí je neodymový magnet. Neodymové magnety jsou desetkrát silnější než feritový magnet stejné velikosti. Jsou to také nejvýkonnější komerčně vyráběné magnety a váží jen několik gramů. Musí se s nimi však zacházet opatrně. Může být velmi bolestivé, pokud se jim připletete do cesty, když se navzájem přitahují a také představují nebezpečí udušení pro děti.
Nejsilnější magnety jsou vyrobeny z materiálů vzácných zemin, což jsou jedny z nejmocnějších látek na světě. Tyto látky jsou následně rozdrceny na jemný prášek a zhutněny do magnetu.
Neodymové magnety jsou k dispozici v široké škále velikostí, tvarů a jakostí a lze je použít v jakémkoli prostředí. Tento materiál je nejpevnější při pokojové teplotě. Při vysokých teplotách se však síla NdFeB drasticky snižuje.
Jaká země má největší zdroje neodymu?
Neodym je vzácný kov, který se nachází v několika zemích po celém světě. Země s největšími zdroji neodymu zahrnují:
Čína: Čína je největším producentem neodymu na světě a má bohaté zdroje tohoto kovu.
Austrálie: Austrálie má rovněž bohaté zdroje neodymu a je druhým největším producentem tohoto kovu na světě.
Kanada: Kanada má také bohaté zdroje neodymu a patří k největším producentům tohoto kovu na světě.
Brazílie: Brazílie má rovněž zdroje neodymu a patří mezi menší producenty tohoto kovu.
Kdo je největší prodejce magnetů v ČR?
Firma Magsy s.r.o. která má přes 3 000 000 magnetů skladem a je nevětší prodejce magnetů v ČR na trhu je přes 20 let. Firma se specializuje na výrobu magnetických separátorů, kde se řadí ke špičce v Evropě, o čemž by vám mohli vyprávět stovky spokojených zákazníků. Pokud nevíte, co magnetický separátor je, potom navštivte jejich webové stránky, kde se vše důležité dozvíte. Pokud zjistíte, že magnetický separátor, je to co vám ve výrobě chybí, nebojte se na ně obrátit, rádi vám se vším poradí.