Saturnovy prstence „zmizí“ za 6 měsíců
Planeta Saturn, omotána svými ikonickými prstenci, je skutečně jedním z nejúchvatnějších divů naší sluneční soustavy. Tento plynový gigant, majestátně kroužící kolem slunce, vábí pohledy astronomů i laiků po celá staletí. V poslední době jste možná slyšeli šokující zprávy, že Saturnovy prstence v roce 2025 zmizí. Ale než začnete panikařit, že Saturn navždy přijde o svou nejvýraznější charakteristiku, uklidníme vás – není se čeho bát!
Saturnovy prstence nejsou jen vizuálním divem, ale také vědeckým pokladem. Skládají se převážně z částic ledu, prachu a hornin, které kolem planety vytvářejí fascinující prstencový systém, který je ovládán gravitací Saturnu. Tento systém prstenců, tenký jen několik desítek metrů, se rozprostírá více než 280 tisíc kilometrů od samotné planety.
Proč prstence zmizí
Rovnodennost na Saturnu je okamžik, kdy je Slunce přesně nad rovníkem této obří plynné planety. Saturnova oběžná dráha kolem Slunce trvá téměř 29,5 pozemského roku, což znamená, že rovnodennost nastává každých zhruba 15 let. Během této doby dopadá sluneční světlo přímo na prstence ze strany, což způsobuje, že při pohledu ze Země se prstence zdají téměř neviditelné. Přesně k tomu dojde 23. března 2025, kdy Saturnovy prstence zmizí na dlouhých 44 dní!
Je to všechno o úhlu pohledu. Saturnův rovník je nakloněn podobně jako ten náš, Zemský, avšak o něco více — o 26,7 stupně. To způsobuje, že když je Saturn v určité části své oběžné dráhy, díváme se na jeho prstence přímo z boku. A jelikož jsou prstence extrémně tenké, na většině míst mají tloušťku jen několik desítek metrů, při pohledu z tohoto úhlu se téměř úplně ztratí z dohledu, což vyvolává iluzi, že zcela zmizely.
Tento úkaz je tak vzácný a neobvyklý, že vyvolává úžas a zvědavost nejen mezi amatérskými pozorovateli vesmíru, ale i mezi vědci a astronomy po celém světě. Ale nebojte se, Saturnovy prstence se znovu objeví po 6. květnu 2025.
Zmizení prstenců se v minulosti zkoumalo
Poslední šance tento úkaz spatřit byla v roce 2009, kdy sonda Cassini poskytla lidstvu jedinečný pohled na to, co se vlastně děje. Díky speciálnímu úhlu osvětlení se na prstencích začaly objevovat stíny, které vědce přivedly k nečekanému objevu – „hor“ v prstencích. Tato záhadná struktura byla odhalena právě při rovnodennosti, kdy temnější prstence vrhají stíny, které jsou viditelné jen několik měsíců před a po rovnodennosti.
Další možnost pro pozorování dalšího kosmického zázraku nám nabídne období 2027-2028, kdy se prstence opět rozzáří ve své plné kráse. Astronomové i amatérští pozorovatelé se tak mohou těšit na další příležitost spatřit Saturnovy prstence v celé jejich nádheře. Další rovnodennost, kdy se Saturnovy prstence opět na chvíli ztratí, je plánována na říjen 2038. Tento cyklus se bude opakovat znovu a znovu.
Prstence ve vesmíru rozhodně nebudou navždy
Saturnovy prstence mohou však jednoho dne skutečně zmizet. I když to zní jako zápletka z napínavého sci-fi filmu, vědci tvrdí, že tento scénář je na základě současných výzkumů více než pravděpodobný. Vědci odhadují, že prstence jsou staré mezi 100 a 400 miliony let, což je pouhý zlomek stáří samotného Saturnu a naší Sluneční soustavy. To znamená, že tyto prstence jsou relativně novým přírůstkem a rozhodně nemají zajištěnou nesmrtelnost.
Jeden z hlavních faktorů, který přispívá k zániku prstenců, je jejich neustálé bombardování mikrometeoroidy a kosmickým prachem. Tyto drobné částice zasahují prstence obrovskou rychlostí, což způsobuje pomalý, ale trvalý úbytek materiálu. Některé z těchto částic se odštěpují a jsou vystřelovány pryč z prstencového systému.
Dalším fascinujícím jevem, který urychluje zánik Saturnových prstenců, je jejich interakce s magnetickým polem planety. Když ultrafialové světlo ze Slunce zasáhne tyto ledové úlomky, dochází k jejich elektrickému nabíjení. Jakmile se tak stane, Saturnovo silné magnetické pole tyto nabité částice zachytí a přitáhne je směrem k planetě. Gravitace Saturnu pak dokončí práci tím, že je vtáhne do jeho atmosféry, kde zmizí navždy. Studie naznačují, že při této rychlosti ztráty materiálu by Saturnovy prstence mohly kompletně zmizet za méně než 100 milionů let.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]