Je 13 miliard světelných let od Země. Astronomové objevili nejstarší černou díru, která je 1 600 000krát těžší než Slunce
Astronomové využívající vesmírný teleskop Jamese Webba objevili nejstarší známou černou díru ve vesmíru. Tento obří objekt se nachází více než 13 miliard světelných let od Země a vznikl pouhých 430 milionů let po velkém třesku, píše portál Smithsonianmag.
Černá díra se nachází ve středu galaxie GN-z11, která byla v době svého objevu nejstarší galaxií, jaká kdy byla pozorována. Vědce však nepřekvapilo její stáří, ale její neuvěřitelná velikost. Jak upozornil astrofyzik z Cambridgeské univerzity, překvapující není stáří této černé díry, ale skutečnost, že je tak velká, což je obtížné vysvětlit pomocí standardních teorií.
? A Cambridge-led team of astronomers from @KICC_official and @DeptofPhysics has used @ESA_Webb to detect the oldest black hole yet, dating from just 430 million years after the Big Bang.
— Cambridge University (@Cambridge_Uni) January 18, 2024
This hungry black hole is 'eating' its host galaxy to death ?https://t.co/WcCRwaA7aT
Černé díry jsou koncentrace obrovského množství hmoty v relativně malém prostoru. Jsou tak husté, že jejich gravitační přitažlivost nasává vše, co se k nim přiblíží, včetně světla. V důsledku toho je nelze pozorovat přímo – vědci si mohou všimnout pouze jejich vlivu na okolí.
Galaxie GN-z11, v níž se objevená černá díra nachází, je mimořádně jasná. Aby byla tak jasná, muselo by se do tak malého objemu nacpat velké množství hvězd. Pozorování Webbova teleskopu však odhalila, že jasné světlo galaxie nepochází od hvězd – místo toho je to horký plyn, který právě víří kolem černé díry a je nasáván do jejího nitra.
Podle Bena Turnera z Live Science je nově objevená černá díra asi 1,6 milionkrát hmotnější než naše Slunce. Vědci se dříve domnívali, že černé díry postupně rostly až do dnešní obrovské velikosti. Pokud by však právě objevený objekt rostl podle standardních modelů, trvalo by asi miliardu let, než by dosáhl své velké velikosti.
Tato černá díra v podstatě každých pět let sežere ekvivalent hmotnosti našeho Slunce. Ve skutečnosti je to mnohem více, než jsme si mysleli, že by u černých děr mohlo být možné.
Podle převládajících teorií, aby se rané černé díry staly tak masivními takovou rychlostí, mohly vzniknout v důsledku náhlého zhroucení obřích oblaků plynu nebo v důsledku splynutí několika hvězd a černých děr. Pochopení tohoto problému bylo vždy záhadou, ale podle astronomů se nyní problém ještě zvětšil. Vědci využívající vesmírný teleskop Jamese Webba se domnívají, že některé černé díry vzniklé v raném vesmíru rostou mnohem rychleji, než bychom kdy mohli očekávat.
Zdroj: Smithsonianmag