Dejte si půl deci tohoto běžného nápoje ráno nalačno a nastartujete hubnutí i detoxikaci těla
Velká spousta lidí sází každé ráno na pití jablečného octa. Ten užívají většinou nalačno a přísahají, že si bez něj už ráno nedokážou představit. Je jablečný ocet skutečně takovým zázrakem? Jaké jsou jeho skutečné benefity?
Zázračný nápoj ničící bakterie
Přestože se může zdát, že se s pitím jablečného octa po ránu roztrhl pytel teprve nedávno, není tomu tak. Jablečný ocet se pije už po staletí. Podle tradiční čínské medicíny má podporovat játra a správné trávení. Ájurvédská učení namísto něj používají jemnější tamarind anebo citronovou šťávu.
Často se uvádí, že jablečný ocet zlepšuje trávení, protože obsahuje kyselinu octovou, která může podpořit rozklad potravy v žaludku a vést k lepšímu vstřebávání živin. Konzumace nadměrného množství ovšem může naopak vyvolat kyselý reflux a nehodí se tak například pro lidi s citlivým žaludkem.
Kyselina octová má také pomáhat s hubnutím a mít pozitivní účinky na lidi, kteří se potýkají s prediabetem. Podle některých studií totiž jablečný ocet snižuje hladinu cukru v krvi, čímž potlačuje chutě na sladké a může předcházet výkyvům nálad. Kromě toho může lehce snižovat chuť k jídlu a navodit pocit sytosti. Nelze však očekávat, že by člověk zhubl pouhým pitím octa, samotná konzumace jablečného octa k vysokým úbytkům váhy rozhodně nestačí.
Jablečný ocet obsahuje i antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály. Neexistují sice zatím vědecké důkazy, které by tento předpoklad potvrzovaly, ale mnoho lidí věří, že může jablečný ocet díky svému mírně kyselému pH zpomalovat růst bakterií ve střevech a trávicím traktu obecně, přispívat tak ke zdravé střevní mikroflóře a působit tak jako prevence nejrůznějších chorob.
Tento nápoj se také často užívá k takzvané detoxikaci těla, kdy má pomáhat pročistit játra a podporovat jejich detoxikační funkci. K jeho užívání se kromě zastánců přírodní medicíny hlásí hrdě také celebrity, například Jennifer Lopez či Jennifer Aniston, které si jej dopřávají každé ráno před snídaní. Zpěvačka Jennifer Lopez je dokonce tak velkou zastánkyní jablečného octa, že se rozhodla začít prodávat gumové bonbóny, které jablečný ocet obsahují.

Není jablečný ocet nebezpečný?
Holistická zdravotní poradkyně Barbara O’Neill ale například pití jablečného octa navzdory všem jeho možným benefitům nedoporučuje. Přestože jej s oblibou využívá na tělo zevně, samotné pití podle ní může zbytečně dráždit žaludek anebo poškozovat zubní sklovinu. Oproti tomu doporučuje spíše fermentované potraviny anebo citronovou šťávu.
Jablečný ocet je podle ní ale skvělým pomocníkem na léčbu mykóz, kdy stačí namočit chodidla do lavoru s roztokem vody a jablečného octa anebo na léčbu bradavic, které by měly po potírání neředěným octem zmizet či samy odpadnout.
Západní medicína má pak na pravidelnou konzumaci octa pohled smíšený. Sice, jak už jsme zmínili výše, může podle některých studií snižovat hladinu cukru v krvi, zlepšovat citlivost na inzulin a pomáhat tak při hubnutí, na stranu druhou jej v oblibě nemají například zubaři právě kvůli tomu, že je agresivní k zubní sklovině a zuby jsou potom náchylnější ke vzniku kazů.
Neředěný jablečný ocet může u některých jedinců dráždit jícen či žaludek. Záleží samozřejmě také na množství, které člověk zkonzumuje a na pravidelnosti, se kterou ocet užívá. Nadměrná konzumace však může vyvolat také nepříjemné pálení žáhy.
Pokud berete léky, raději se poraďte ohledně konzumace jablečného octa se svým praktickým lékařem. Ocet totiž může interagovat s léčivy srdce, s diuretiky anebo s inzulinem. Dále se raději vyhněte pití jablečného octa na prázdný žaludek. Pokud se budete cítit po konzumaci octa špatně, už jej dále neužívejte. O tom, zda ocet užívat, se můžete v případě nejistoty poradit se svým lékařem.
Zdroje: awakeningshealth.com, tiktok.com, webmd.com, goodie.cz