Nejkrásnější lázně na světě leží v Česku. Cizinci se nedoplatí, Čechy zde vítají zdarma s otevřenou náručí
Spousta lidí se shodne na jedné věci – ty nejhezčí lázně na světě najdete v České republice. Jsou populární mezi místními i zahraničními hosty. Zatímco cizinci se zde však často nedoplatí, Češi si léčebné procedury mohou užívat zadarmo.
Česko má být na co pyšné. Najdete u nás celou řadu lázní, které v zahraničí nemají obdoby. Jedny by se podle mnohých návštěvníků dokonce daly označit za ty nejkrásnější na světě.
Jsou součástí Západočeského lázeňského trojúhelníku a poskytují široké spektrum léčebných procedur, od klasických koupelí přes specializované masáže až po plynové injekce přírodního oxidu uhličitého. Město nedávno získalo titul Evropské město sportu 2025, což z něj udělalo ještě atraktivnější destinaci pro turisty i „lázeňské povaleče“.
Možná už tušíte, že řeč je o Mariánských Lázních.

Kdo to má zadarmo
Zdravotní pojišťovny v Česku hradí pobyt v lázních v případě, že je nezbytnou součástí léčebného procesu. Doporučení ošetřujícího lékaře schvaluje revizní lékař.
Rozlišujeme dva základní typy lázeňské péče: komplexní lázeňskou péči (KLP) a příspěvkovou lázeňskou péči (PLP). U komplexní péče hradí pojišťovna celou léčbu, ubytování i stravování ve standardní úrovni. Pobyt trvá 21 nebo 28 dní podle indikace a probíhá v rámci pracovní neschopnosti.
Oproti tomu u příspěvkové péče hradí pojišťovna pouze léčebnou část, zatímco ubytování a stravování si pacient platí sám. Délka příspěvkové péče je 14 nebo 21 dní a probíhá v rámci dovolené.
Pobyt v Mariánských Lázních hradí většina českých pojišťoven. Kompletní seznam najdete zde.
Nabídka procedur v Mariánských Lázních
Mariánské Lázně nabízejí více než 60 lázeňských a relaxačních procedur. Absolvovat je mohou také děti od 15 let. Najdete mezi nimi koupele, zábaly, rehabilitaci, vodoléčbu, speciální terapie, masáže nebo inhalace.
Pro tyto lázně je specifická suchá plynová lázeň využívající Mariin plyn vulkanického původu, který obsahuje 99,7 % oxidu uhličitého. Během procedury pacient leží oblečený v uzavřeném plastovém pytli, kam je vháněn plyn vstřebávaný přes oděv a kůži. Metoda zpomaluje srdeční aktivitu a snižuje krevní tlak.
Plynové injekce přírodního oxidu uhličitého představují specializovanou proceduru, která urychluje hojení. Aplikovány jsou do podkoží v oblasti velkých kloubů a páteře.
Nelze opomenout ani léčebné minerální prameny. Přímo v areálu Mariánských Lázních je jich čtyřicet, v nejbližším okolí více než sto. Všechny prameny jsou studené kyselky s teplotou pohybující se okolo 7 až 10 °C. Díky chemické rozmanitosti jsou vhodné k léčbě širokého spektra nemocí včetně chorob ledvin a močových cest, dýchacího ústrojí, pohybového ústrojí, metabolických onemocnění, gynekologických problémů nebo nádorů.

Šest hlavních pramenů a jejich využití
Nejstarším doloženým pramenem je Ferdinandův, který je blahodárný pro trávicí ústrojí. Podobně působí i Křížový pramen s projímavými účinky. Karolinin pramen se pro vysoké množství hořčíku používá při léčbě urologických nemocí. Lesní pramen alkalizuje žaludek, Rudolfův je pro vyšší obsah vápníku využívaný jako doplňková terapie k léčbě osteoporózy. Poslední Ambrožův pomáhá například chudokrevným, protože ho tvoří z většiny železo.
Podobu konkrétní pitné léčby stanovuje lékař. Nikdy nepijte více minerálních vod, než vám bylo doporučeno.