Změna času zrušena: Země v Evropě přetočí hodiny naposledy v říjnu
Střídání letního a zimního času řadu lidí neuvěřitelně vytáčí. Naštěstí pro ně to ale vypadá, že příliš dlouho už se tímto faktem trápit nebudou. Evropská unie totiž rozhodla o tom, že se tento zvyk, který zdaleka není pravidlem ve všech státech, zruší.
V neděli, tedy 27. října, dojde ke změně času na zimní. Ve tři hodiny ráno se proto ručičky hodin pomyslně vrátí o hodinu zpět, takže budou pouze dvě hodiny. Noc bude o celou jednu hodinu delší – k nesmírné radosti všech, kdo si chtějí přispat.
K letnímu času se opět navrátíme 30. března roku 2025, půjde opět o neděli. Tehdy nám naopak jedna hodina spánku bude ukradena. Další posun nás bude opět čekat 26. října 2025, kdy začne znovu platit zimní čas.
Poté už by s největší pravděpodobností žádná další změna nastat neměla, a to navždy. Evropská unie totiž rozhodla, že se střídání letního a zimního času zruší. K tomuto rozhodnutí se schylovalo již nějakou dobu.
Ke zrušení střídání času se již nějakou dobu schyluje
Kvůli pandemii koronaviru, která přinesla důležitější témata k řešení a také z toho důvodu, že mezi evropskými státy nepanovala shoda na tom, který z obou časů bychom měli preferovat, byl tento krok o nějakou dobu odložen.
„Kvůli covidové krizi se domluvilo, že změna času nebude téma, které budeme řešit. Řeklo se, že se po roce 2024 znovu s komisí k tématu vrátíme, Evropský parlament to odsouhlasil. Nyní to bylo na členských státech, aby se domluvily,“ potvrdil europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.
Naposledy bychom tak v každém případě měli změnou času projít na podzim příštího roku. Pokud vše proběhne podle plánu, v roce 2026 se to již nebude opakovat. Zatím nicméně není jisté, u kterého času dlouhodobě zůstaneme.
„Jedna skupina chtěla, aby byl zachován letní čas. Druhá, ta větší, aby byl zachován přirozený zimní čas,“ vysvětlil Zdechovský.
Změna času je trnem v oku lékařům
Změna času je kritizovaná nejen nevyspalými občany, ale také řadou odborníků napříč obory. Potíže dlouhodobě vyvolává například v dopravě, kde mimo jiné vyvolává zmatky v jízdních řádech.
Nepříjemné je to tak například pro vlakové dopravce. V době, kdy ke střídání dochází, je totiž na tratích poměrně dost vlaků a cestujících. „Pokud by tyto spoje nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve,“ vysvětlil mluvčí drah Filip Medelský.
Lékaři zase upozorňují, že změna času má neblahý vliv na náš cirkadiánní rytmus. Jedná se o jakési vnitřní hodiny, podle kterých se lidské tělo orientuje a řídí.
Lidskému zdraví výkyvy neprospívají
„Cirkadiánní rytmus hraje klíčovou roli ve spánkových vzorcích, hormonální regulaci a metabolismu. Je řízen vnitřními biologickými hodinami, které reagují na vnější podněty, zejména světlo. Jenže proti přirozenému nastavení těla působí lampy osvětlující ulice, světla v domě, obrazovky, mobilní telefony a samozřejmě práce na směny. To může vést k řadě problémů, mezi nejběžnější patří poruchy spánku a výkyvy nálad,“ uvedla lékařka a ředitelka OZP Jitka Vojtová.
„Na hormonální úrovni se může jednat o narušení produkce melatoninu, který reguluje spánek. To může vést k problémům s usínáním a kvalitou spánku. Vzhledem k psychice narušení cirkadiánních rytmů může být spojeno s vyšším rizikem zhoršení nálady, celkové pohody i psychických poruch, jako jsou deprese a úzkost,“ dodala.
„Navíc některé studie ukazují, že po změně času dochází k nárůstu dopravních nehod a pracovních úrazů, což je částečně způsobeno nedostatkem spánku a sníženou pozorností,“ upozornila také lékařka.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]