Zlato nepochází ze Země. Vědci určili, kde se tvoří

Zlato a platina pocházejí z vesmíru, proto je jejich množství na Zemi velmi omezené. Podle nedávné studie by místem ve vesmíru, kde vznikají drahé kovy, mohly být mimo jiné černé díry, uvádí web sciencedaily.com.

Aby mohlo vzniknout zlato, stříbro, thorium nebo uran, musí být splněny určité energetické podmínky. Ke vzniku drahých kovů může přispět výbuch supernovy nebo srážka masivních neutronových hvězd. Podle vědců se zlato na Zemi objevilo, když ji před miliardami let bombardovaly meteority.

Vědci předpokládají, že 0,3 % nejtěžších prvků na naší planetě mohlo pocházet ze srážky dvou neutronových hvězd ve Sluneční soustavě. Odhaduje se, že k tomu došlo přibližně před 4,6 miliardami let.

Zlato z černé díry
Podle nejnovějšího výzkumu, jehož výsledky byly zveřejněny na stránkách britské Královské astronomické společnosti, může zlato vznikat i jiným způsobem. Podle autorů mohou vzácné kovy vznikat ve vířící hmotě, která obklopuje aktivní nově vzniklou černou díru, když absorbuje prach a plyn.

Za těchto extrémních podmínek by vysoká úroveň emise neutrin měla usnadnit přeměnu protonů na neutrony. Výsledkem je nadbytek těchto prvků, které jsou potřebné při výrobě těžkých prvků – čteme na stránkách Science Alert.

Vědci své předpoklady založili na řadě složitých počítačových simulací. „Zjistili jsme, že akreční disky jsou velmi bohaté na neutrony, pokud jsou splněny určité podmínky,“ říká astrofyzik Oliver Just z německého Centra pro výzkum těžkých iontů GSI.

„Rozhodujícím faktorem je celková hmotnost disku. Čím je hmotnější, tím častěji vznikají z protonů neutrony (…). Pokud je však hmotnost disku příliš velká, hraje větší roli zpětná reakce, při níž jsou neutrina zachycena neutrony dříve, než opustí disk. Tyto neutrony se pak přemění zpět na protony, což celý proces ztěžuje,“ vysvětluje Just.

Zdroj: sciencedaily.com