Zemi zasáhla radiace ze vzácné „dvojité“ sluneční erupce třídy X, která spustila nejsilnější geomagnetickou bouři za posledních 6 let

Slunce právě zasáhlo Zemi nejsilnější geomagnetickou bouří, jakou naše planeta za více než šest let viděla. K mohutné bouři došlo poté, co erupce extrémně vzácné „dvojité“ erupce třídy X narušila magnetické pole Země a rozsvítila oblohu po celé zeměkouli zářivými polárními zářemi a dalšími světelnými jevy.

Výbušná událost je dalším jasným znamením, že Slunce pravděpodobně dosáhlo ohnivého vrcholu svého zhruba 11letého cyklu aktivity, známého jako sluneční maximum, což znamená, že Země by mohla být v nadcházející linii palby dalších těchto potenciálně škodlivých slunečních bouří.

V sobotu 23. března Slunce rozpoutalo sluneční erupci třídy X o síle 1,1 magnitudy – nejsilnější typ exploze, kterou může Slunce vyvolat. Tento výbuch byl neobvyklý, protože se skládal ze dvou simultánních výbuchů, známých jako sympatická sluneční erupce, vyvržených dvojicí slunečních skvrn (AR3614 a AR3615) oddělených stovkami tisíc kilometrů, uvádí portál Live Science.

Tandemová exploze vynesla do vesmíru masivní oblak plazmy a záření, známý jako koronální výron hmoty (CME), který v neděli 24. března dopadl do zemské magnetosféry. Kolize vyslala rázové vlny neviditelným ochranným štítem planety a dočasně ji oslabila. To umožnilo slunečnímu záření proniknout hlouběji do atmosféry, než je obvyklé, a spustilo polární záře v Austrálii a na Novém Zélandu.

Na svém vrcholu dosáhla geomagnetická bouře vážného stavu (G4). Tak silné geomagnetické narušení Země naposledy zažila v září 2017.

zdroj: Live Science