Země zaznamenala nejkratší den v dějinách poté, co vědci odhalili, že se planeta otáčí rychleji

Zěmě zaznamenala nejkratší den od počátku záznamů, ale všimli jste si toho?

Rychlejší rotace znamenala, že obvyklá 24hodinová rotace Země byla o 1,59 milisekundy kratší. Rychlé otáčení se odehrálo 29. června a způsobilo bolest hlavy pozorovatelům času. To proto, že rotace Země se obvykle zpomaluje.

Ve skutečnosti jsme museli za posledních 50 let přidat 27 „přestupných sekund“, abychom udrželi globální hodiny v rovnováze. Naposledy se hodiny zastavily v roce 2016, aby zohlednily tento zvláštní astronomický efekt. Nyní se zdá, že se rotace Země zrychluje, a vědci si nejsou přesně jisti proč.

Podle údajů Mezinárodní služby pro rotaci Země a referenční systém (International Earth Rotation and Reference System Service) byla půlnoc nejrychlejší od začátku měření v 60. letech 20. století.

Podle jedné z teorií může zrychlování souviset s Chandlerovým kýváním. To je malá odchylka zemské osy rotace vzhledem k Zemi pod našima nohama. Někteří vědci se domnívají, že na vině může být změna amplitudy tohoto kmitání.

Rychlost otáčení Země však může ovlivnit mnoho faktorů, včetně klimatu a geologických pohybů.

Není jasné, jak dlouho bude rotace trvat, ale mohlo by to znamenat, že řešením může být odstranění „přestupných sekund“. Na globální čas se spoléhá spousta důležitých systémů – včetně navigace GPS – takže přesné měření času je nezbytné.

Zdroj: thesun.co.uk