Zapomeňte na občanské průkazy při letištních kontrolách. Chystá se nový způsob identifikace

USA – Uživatelé iPhonu by se mohli brzy snadněji dostat přes bezpečnostní kontroly na letištích. Cestovní bezpečnostní agentura USA (TSA) plánuje na začátku roku 2022 otestovat na dvou letištích funkci digitálního ID společnosti Apple. O novém trendu, který urychlí procesy kontroly osob se píše na gizmodo.com.

Společnost Apple již v létě oznámila, že umožní brzy uživatelům iPhonů a hodinek Apple Watch ukládat řidičský a občanský průkaz do aplikace Wallet. Nyní nově informovala veřejnost, že cestovní bezpečnostní agentura USA pracuje na umožnění používání takto uložených dokladů při bezpečnostních kontrolách na letištích.

Cílem bude zefektivnit proces ověřování totožnosti, aby cestující mohli rychleji projít bezpečnostními koridory. Díky aplikaci Apple Wallet bude stačit jen přiložit iPhone nebo Apple Watch na skener a QR čtečka zkontroluje palubní vstupenku i průkaz totožnosti. Nebude nutné vytahovat doklady z tašky ani sundávat roušku kvůli fyzické kontrole obličeje.

Podle společnosti Apple digitální průkazy urychlí proces ověřování totožnosti a zajistí i jeho bezpečnost. Někteří uživatelé ale už nyní vyjadřují obavy o ochranu soukromí. Uchovávat nejcitlivější osobní informace v telefonu není, podle jejich mínění, bezpečné.

Uživatelé systému Android také zajímá, kdy budou moci rychleji proklouznout kontrolními koridory. Jejich otázky ale zatím zůstávají bez odpovědi. Koncem roku 2019 společnosti Qualcomm a Google oznámily, že nejnovější čipy telefonů Snapdragon budou podporovat rozhraní API pro identifikaci v systému Android, ale od té doby Google o využití této funkce mlčí.

Kromě skenování telefonu nebo hodinek během letištních kontrol bude možné digitální průkazy totožnosti použít i jinak. Například při ověřování věku v obchodě s alkoholem, při prokazování stavu očkování na veřejné akci nebo během silniční kontroly.

Zdroj: gizmodo.com