Začíná vesmírná zlatá horečka. Důl na asteroidy bude spuštěn v letošním roce

Startup AstroForge, který vyvíjí mobilní důl, oznámil, že jej již letos vyšle do vesmíru, aby otestoval svou technologii rafinace kovů na asteroidech. Podle společnosti by těžba surovin z asteroidů mohla poskytnout potenciálně neomezený zdroj cenných minerálů s nižšími náklady a menší uhlíkovou stopou než současné pozemské metody těžby, jak uvádí server TechCrunch.

Startup AstroForge, který pracuje na vývoji způsobu těžby surovin z asteroidů, se letos vydá do vesmíru již dvakrát, aby se pokusil o to, co se dosud žádné jiné společnosti nepodařilo. Pomocí vesmírné sondy, která je zároveň mobilním dolem, chce odemknout potenciálně neomezený zdroj cenných nerostů nacházejících se v hlubokém vesmíru.

Společnost AstroForge v minulých dnech odhalila další podrobnosti o první misi a oznámila také další misi, která bude spuštěna později v tomto roce. Právě tato druhá sonda, plánovaná na podzim, ji zavede k cílovému asteroidu, který bude pozorovat.

Mobilní důl vyletí hledat cenné minerály

První mise odstartuje v dubnu na palubě kosmické lodi Transporter-7 společnosti SpaceX. Platforma 6U CubeSat, družice napodobující asteroid, kterou dodá společnost OrbAstro, bude předem naložena materiálem podobným asteroidu, aby demonstrovala možnosti rafinace a těžby v prostředí bez gravitace.

V rámci druhé mise se společnost vydá do hlubokého vesmíru, aby shromáždila údaje o povrchu asteroidu, z něhož chce ještě v tomto desetiletí začít těžit. „Musíme najít způsob, jak z asteroidu sbírat regolit a zpracovávat ho v naší rafinérii. Věříme, že se nám to podaří i na našem cílovém asteroidu,“ řekl Matthew Gialich, generální ředitel společnosti AstroForge.

Ačkoli se nezmínil, který asteroid má konkrétně na mysli, je známo, že je blíže k Zemi než například kameny v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Vědci poukazují na to, že z asteroidů lze potenciálně získat mnoho cenných materiálů, například nikl, železo, kobalt a v některých případech i cennější prvky platinu a zlato.

Zdroj: redakce, techcrunch.com