Zachrání nás mikrobi? Vědci tvrdí, že mikrobi po celém světě se vyvíjejí tak, aby se živili plasty

Vědci z Chalmersovy technické univerzity ve Švédsku mimo jiné zkoumají potenciál mikrobiální činnosti při rozkladu plastů. Ukázalo se, že některé studované organismy se s nimi dokážou vyrovnat.

Studie byla publikována v časopise Microbial Ecology. Obsahuje 95 mikrobiálních enzymů, které rozkládají plast. Ty se často vyskytují v bakteriích na skládkách a všude tam, kde je nadbytek odpadu, informuje portál iflscience.com.

Tím to ovšem neskončilo. Na 236 různých místech světa byly odebrány a analyzovány vzorky DNA enzymů. Celkem bylo prověřeno 200 milionů genů a bylo nalezeno až 30 000 různých enzymů, které mohou rozkládat 10 různých typů plastů. Vědci okamžitě vyloučili takzvaně falešně pozitivní výsledky tím, že porovnali zjištěné mikroorganismy s mikroorganismy z lidských střev, v nichž se nenachází žádné mikroorganismy, které by rozkládaly plasty.

Tímto způsobem bylo ve vzorcích z oceánu objeveno přibližně 12 000 nových enzymů, a to na 67 místech ve třech různých hloubkách, které poskytují nejspolehlivější výsledky.

Analýza publikovaná v časopise Microbial Ecology je dlouhá a složitá, ale nejdůležitějším závěrem je, že téměř 60 % nových enzymů nepatří do žádné dosud známé třídy. To znamená, že mikrobi rozkládají plast dosud neznámým způsobem.

V posledních 70 letech došlo k prudkému nárůstu výroby plastů, což znamená, že mikrobi se musí přizpůsobit měnícím se podmínkám, aby přežili. Proto se začaly vyvíjet a našly si ingredience potřebné k přežití i v plastu. Je však třeba připomenout, že ačkoli tato zpráva zní pro ekologii slibně, důsledky mohou být i zcela jiné – mikrobi živící se plasty mohou potenciálně způsobit zcela nové, dosud neznámé nemoci.

Zdroj: iflscience.com