Vzácná kapradina se zapsala do knihy rekordů, protože má více DNA než jakýkoli živý tvor, dokonce 50x více než lidé

Genetický materiál rostliny, neboli genom, by po rozbalení dosahoval asi 100 metrů, čímž by překonal i Big Ben. Podle vědců je to „šílené“ množství DNA na drobnou rostlinu, kolem které by většina lidí prošla bez povšimnutí. Je to největší genom, který byl kdy objeven ze všech organismů žijících na této planetě.

Hornatá krajina Nové Kaledonie je domovem stovek unikátních rostlin a živočichů. Kapradina známá jako Tmesipteris oblanceolate patří do prastaré skupiny rostlin, které se vyvinuly dávno předtím, než na Zemi vstoupili dinosauři. Vyskytuje se pouze na Nové Kaledonii v Tichém oceánu a na několika sousedních ostrovech, kde roste na kmenech a větvích stromů deštného pralesa, uvádí BBC.

Bylo zjištěno, že kapradina má rekordně velký genom o velikosti 160 miliard párů bází DNA, který by se po rozbalení táhl asi 100 metrů.
Pro srovnání, lidský genom obsahuje asi tři miliardy párů bází a natáhl by se asi na dva metry. Kapradina je nyní držitelem tří Guinnessových rekordů, a to za největší genom, největší genom rostliny a největší genom kapradiny.

Rostliny a živočichové obsahují většinu své DNA svinutou uvnitř jádra každé buňky. Tento genetický materiál neboli genom poskytuje veškeré informace, které organismus potřebuje ke svému fungování, uložené v dlouhých vláknech DNA zvaných chromozomy. Velikost genomu se značně liší. V živočišné říši patří k největším genomům některé plicnaté ryby a salamandři, jejichž genomy mají přibližně 120 miliard párů bází.
Ne všechny rostliny mají velké genomy. Dub má relativně malý genom – kdybyste natáhli veškerou DNA z jediné buňky dubu, dosáhla by 66 cm.

zdroj: BBC