Vyhubení mamuta srstnatého zavinila změna klimatu, nikoliv lidé

Přibližně před 4 000 lety zmizel poslední majestátní mamut srstnatý, který se potuloval po Zemi, a vědci se po desetiletí domnívali, že tito kolosální předkové slonů vyhynuli, protože byli neúprosně loveni lidmi, píše server Cnet.

Analýza DNA z jejich starého působiště však ukázala něco jiného. Vědci nyní tvrdí, že pravděpodobnějším viníkem byla rychlá změna klimatu, která nakonec zlikvidovala potravu těchto zvířat. Kromě vyřešení záhady zmizení mamutů však tato zjištění mohou nabídnout pohled na osudy dalších druhů, pokud se nepodaří zvládnout naši současnou klimatickou krizi.

„Prokázali jsme, že změny klimatu, konkrétně srážky, přímo ovlivňují změny vegetace a podle našich modelů neměl člověk na mamuty vůbec žádný vliv,“ uvedl Yucheng Wang, zoolog z University of Cambridge. „Je to kruté poučení z historie a ukazuje, jak nepředvídatelné jsou klimatické změny. Jakmile se něco vyhyne, není cesty zpět,“ dodal.

Mamuti, kteří se živili trávou a květinami, žili vedle neandrtálců. I když mnohá setkání mohla být mírumilovná, zvířata byla horkým zbožím, pokud šlo o výrobu kožešin, hudebních a uměleckých nástrojů a vydatných jídel. To díky jejich husté, čokoládově zbarvené srsti, obrovským klům a velikosti.

Vážili přibližně 6 tun a byli vysocí asi 4 metry a mohli dorůst výšky dvoupatrového autobusu. Vědci se už 100 let přou o to, proč mamuti vyhynuli. Dávali to za vinu lidem, protože zvířata přežila miliony let, aniž by je předtím vyhubily klimatické změny, ale když žili vedle lidí, dlouho nevydrželi a lidé byli obviňováni, že je uštvali k smrti.

Dává smysl, že za konečným zánikem vlnitých mamutů byli podezíráni pravěcí lidé a nikoliv klimatické změny. Tato zvířata nějakým způsobem přečkala dobu ledovou před zhruba 12 000 lety.

Zdroj: cnet.com