Voda, kterou pijete je stará 4,5 miliardy let, odhalili vědci

Studie v časopise GeoScienceWorld Elements, o které v sobotu informoval server ScienceAlert, odhalila, jak se na naší skromné planetě objevila voda, a je to fascinující.

Voda na Zemi vznikla čtyřstupňovým procesem. Vše začalo mrakem. Tento mrak byl tvořen převážně vodíkem, hlavní složkou vody, s příměsí helia, kyslíku a uhlíku. Kyslík v mraku se pak dostal do kontaktu s prachovým zrnem. Zmrzl a přilnul k povrchu.

To vedlo k tomu, že lehčí molekuly vodíku v oblaku poskakovaly po zmrzlých prachových zrnech, dokud se nesetkaly s kyslíkem. Díky této interakci pak vznikl vodní led. To je však pouze první krok nazývaný chladná fáze. Poté začala na led působit gravitace a hmota se začala shlukovat v centru. Když se do středu mraku dostalo více hmoty, zrodila se protohvězda.

Gravitace se změnila v teplo a plyn a prach v oblaku dosáhly teploty 100 Kelvinů (-280 stupňů Celsia). Z ledové vody se stala pára To vyvolalo sublimaci, při níž se led přeměnil na vodní páru. To byla druhá fáze: fáze protohvězdy.

V této fázi bylo vody hodně, ale byla to jen pára

Pak přišla třetí fáze. V této fázi jsme byli svědky vzniku protoplanetárního disku, který v sobě nesl vše, co se nakonec stalo planetami sluneční soustavy.

V této fázi se vodní led, který se vytvořil v prvním kroku a ve druhém kroku se přeměnil na plyn, v nejchladnějších částech protoplanetárního disku vrací zpět do podoby ledu. Prachová zrnka jsou opět pokryta ledovým pláštěm.

Nyní přichází čtvrtý krok, kdy se sluneční soustava začíná podobat plně zformovanému systému. Planety, asteroidy a komety se začínají formovat a umisťovat na své určené dráhy. V těchto prvcích lze nyní nalézt vodu v jejím současném stavu. Hojná, volně se vznášející a připravená ke spotřebě. Naše planeta se nyní zformovala v celé své nádherné kráse.

Stejně stará jako náš vesmír

Z těchto nových údajů můžeme vyvodit, že voda je stará 4,5 miliardy let, tedy stejně jako náš vesmír. Otázkou, kterou je nyní třeba zodpovědět, je: kolik z této dávné vody je na Zemi přítomno dnes?

Autoři v nové studii dospěli k závěru, že 1 až 50 % dnes přítomné vody na Zemi pochází z počáteční fáze vzniku Sluneční soustavy. To se může zdát jako široké rozpětí, ale i tak to nabízí klíčový pohled na raný vznik vody.

„Voda v kometách a asteroidech (z nichž pochází naprostá většina meteoritů) byla rovněž zděděna od počátku ve velkém množství. Země pravděpodobně zdědila svou původní vodu převážně od planetesimál, které mají být předchůdci asteroidů a planet, z nichž se Země zformovala, spíše než od komet, které na ni pršely,“ píší autoři ve svém závěru.

Autory výzkumu jsou Cecilia Ceccarelli, astronomka z Ústavu planetárních věd a astrofyziky ve francouzském Grenoblu, a Fujun Du. Ceccarelliová, astronomka na Purpurové horské observatoři v čínském Nanjingu.

Zdroj: redakce, sciencealert.com, pubs.geoscienceworld.org