Vědci získali první rentgenový snímek atomu na světě. Takhle vypadá

Tým vědců z univerzity v Ohiu a univerzity v Chicagu, vedený profesorem fyziky Saw Wai Hlaem, pořídil jako první na světě rentgenový snímek pouze jednoho atomu. Tento převratný úspěch by mohl způsobit revoluci ve způsobu, jakým vědci detekují materiály.

Až doposud bylo nejmenší množství materiálu analyzované rentgenem asi 1 attogram, což odpovídá cca 10 tisícům atomů. Technická obtíž je v tom, že takto malé množství hmoty vytváří nesmírně slabý rentgenový signál, který pak konvenční rentgenové detektory nezachytí. Vědci již dlouho toužili zrentgenovat jediný atom.

Díky pokroku, který teď vědci dosáhli, je teď možné identifikovat atom po atomu. Bude to mít zásadní dopad na medicínu, biologii i řadu dalších oborů. Jejich oběv by mohl změnit svět.

Badatelé novou metodu předvedli na atomu železa a atomu terbia, které byly umístěné v připravených molekulách. Konvenční detektory rentgenového záření nahradili speciálním detektorem, který používá ostrý kovový hrot v extrémní blízkosti vzorku k zachycování elektronů excitovaných rentgenovým zářením.

Jde o metodu synchrotronové rentgenové řádkovací tunelové mikroskopie (SX-STM, Synchrotron X-ray Scanning Tunneling Microscopy). Současně s ní probíhá analýza rentgenovou spektroskopií, která přímo identifikuje pozorovaný atom. Získaná spektra jsou jako otisky prstů a lze je přiřadit jednotlivým chemickým prvkům. Výzkum pokračuje a určitě se brzy dočkáme zajímavých aplikací.

Zdroj: redakce, nature.com