Vědci pod povrchem objevili významný nález starý 4 miliardy let. Pomáhá objasnit historii naší planety

Vědci pomocí laseru identifikovali fragment zemské kůry pod povrchem jihozápadní Austrálie. Stáří nálezu bylo odhadnuto na 3,8-4 miliardy let. Pro srovnání, naše planeta je stará asi 4,6 miliardy let.

Objevený fragment má rozlohu asi 100 000 km2, což zhruba odpovídá rozloze Bulharska a třetině rozlohy Polska. Podle vědců nám nález může poskytnout vodítko k tomu, za jakých okolností se Země stala obyvatelnou. Odborníci také tvrdí, že obrovská plocha zemské kůry měla zásadní vliv na vznik hornin, protože starší materiály se mísily s novými.

Významný geologický objev

Porovnáním našich zjištění s dosavadními údaji se ukazuje, že v mnoha oblastech světa probíhala podobná doba vzniku a zachování rané zemské kůry,“ říká hlavní autor Maximilian Dröellner z Curtinovy univerzity v Austrálii. „To naznačuje, že zhruba před 4 miliardami let došlo k významné změně ve vývoji Země, kdy ustalo bombardování meteority, zemská kůra se stabilizovala a na Zemi začal vznikat život,“ dodává.

V rámci studie odborníci odebrali vzorky z řek a pláží a poté pomocí laseru odpařili zrnka zirkonu. Izotopy obsažené v zirkonech umožňují datovat stáří zrn, takže se podařilo odhadnout, jak starý může být kus zemské kůry. Vědci tvrdí, že výsledky studie mohou pomoci pochopit, jak se formují jiné planety, jak se utváří jejich raná kůra, a dokonce i to, jak se na nich může (nebo mohla) objevit cizí forma života.

Zdroj: news.certin.edu.au