Vědci objevili dosud největšího létajícího dinosaura

Mimořádně dobře zachovalá fosilie pterosaura, objevená na skotském ostrově, představuje největší létající plaz, který byl kdy objeven v období jury, píše web NewScientist.

170 milionů let starý pterosaurus nalezený na ostrově Skye u severozápadního pobřeží Skotska měl rozpětí křídel asi 2,5 metru, což z něj dělá největšího známého okřídleného plaza z jurského období.

Nový druh s rozpětím křídel přibližně 2,5 metru, aerodynamickou hlavou a horními a dolními zuby, které se vzájemně křížily, poskytuje důkaz, že pterosauři se začali zvětšovat mnohem dříve v pravěku, než se dosud předpokládalo.

Nově pojmenovaný pterousaurus byl 170 milionů let starý druh s názvem Dearc sgiathanach a byl velký asi jako moderní albatros, říká Natalia Jagielska z Edinburské univerzity ve Velké Británii.

„Je to poprvé ve velmi dlouhé historii britského výzkumu pterosaurů, kdy jsme našli lebku i s přiloženým tělem, a zejména reprezentující druh a období, které je tak málo známé,“ říká Jagielska. „Takže je to super, super vzrušující, že tvoříme historii, pokud jde o výzkum.“

Zdroj: newscientist.com