USA a Čína společně vynalezli umělou zubní sklovinu. Zubní kazy budou pouhou minulostí

Vědci z Univerzity Beihang v čínském Pekingu, pekingské Stomatologické univerzity a z Michiganského institutu translační nanotechnologie z USA, vyvinuli syntetickou sklovinu s vlastnostmi podobnými přírodní zubní sklovině. O novém vynálezu se zmiňuje server phys.org.

Lidé se snaží zabránit vzniku zubního kazu již tisíce let. Není žádným tajemstvím, že hlavní příčinou vzniku této zubní nemoci je poškození a opotřebování zubní skloviny. Řešením v této oblasti je tedy logicky vynalezení její adekvátní náhrady. A přesně tento úkol se vědci z USA a Číny rozhodli společně vyřešit.

Prvním krokem výzkumu bylo odhalení tajemství, jak je možné, že lidská sklovina je pevná, a přitom mírně pružná a tvarově přizpůsobivá. Již výsledky dřívějších výzkumu ukázaly, že důvodem je skutečnost, že se skládá z drobných tyčinek vápníku, které jsou na sebe nabaleny podobně jako tužky v krabičce.

Mezinárodní tým vědců se nyní pokusil co nejvěrněji strukturu zubní skloviny napodobit. Pomocí hydroxyapatitových nanodrátků potažených kompozitem vyrobili materiál, který parametry originální skloviny víceméně kopíruje. Poté vědci umělou sklovinu aplikovali na různé tvary, včetně lidských zubů. Zjistili, že nová hmota má vysoký stupeň tuhosti, je pevná a také mírně pružná. Skvělým překvapením bylo, že ve většině testů syntetická sklovina předčila svoji originální předlohu.

Pokud nová syntetická hmota projde všemi dalšími testy, mohla by se používat nejen v zubním lékařství. Vědci navrhují, že by mohla také sloužit k potahování kardiostimulátorů či ke zpevnění kostí, které byly poškozeny úrazem nebo erodovaly v důsledku nemoci či opotřebení.

Zdroj: phys.org