Umělá inteligence pomáhá číst 2000 let starý spálený svitek, který byl zničen výbuchem Vesuvu

Když výbuch sopky Vesuv v roce 79 n. l. zasáhl Herculaneum, spálil v knihovně luxusní vily stovky starověkých svitků a pohřbil římské město popelem. Zdálo se, že katastrofa svitky nadobro zničila, ale téměř o 2 000 let později vědci z jednoho z textů vyextrahovali první slovo a pomocí umělé inteligence nahlédli hluboko do křehkých zuhelnatělých zbytků.

Objev ve čtvrtek oznámil profesor Brent Seales, počítačový vědec z univerzity v Kentuckyv USA, a další, kteří v březnu vyhlásili Vesuvskou výzvu s cílem urychlit čtení textů. Výzva nabízí peněžní odměny vědcům, kteří ze zuhelnatělých svitků získají čitelná slova.

Profesor Seales a jeho tým zveřejnili tisíce 3D rentgenových snímků dvou srolovaných svitků a tří fragmentů papyru. Zveřejnili také program umělé inteligence, který vycvičili k přečtení písmen ve svitcích na základě jemných změn, které starověký inkoust provedl ve struktuře papyru.

Neotevřené svitky patří do sbírky Francouzského institutu v Paříži a jsou mezi stovkami svitků nalezených v knihovně ve vile, o níž se předpokládá, že patřila vysokému římskému státníkovi, pravděpodobně Luciu Calpurniovi Piso Caesoninovi, tchánovi Julia Caesara, uvádí The Guardian.

Dva studenti informatiky vylepšili proces vyhledávání a nezávisle na sobě narazili na stejné starořecké slovo v jednom ze svitků: „πορφύραc“, což znamená „purpurový“. Nyní probíhá závod o přečtení okolního textu.

Herkulánské svitky jako jediná neporušená knihovna, která se dochovala z antiky, vzbuzují obrovský zájem. Většina dosud analyzovaných textů je napsána ve starořečtině, některé však mohou být latinské. Fragmenty odhalily dopisy z Filodémova díla O neřestech a protikladných ctnostech a podrobnosti z dějin helénistických dynastií.

zdroj: The Guardian