Tetování ledového muže Ötziho: Vědci provedli experiment, který odhalil starou techniku

Mezinárodní tým archeologů, historiků a umělců tetování našel důkazy, které naznačují, že tetování ledového muže Ötziho bylo vyrobeno pomocí nástroje s jedním hrotem. Ledového muže Ötziho našli v roce 1991 turisté v italských Alpách. Studium jeho ostatků ukázalo, že ho potkal osud přibližně před 5 300 lety. Byl střelený šípem do zad.

Protože mnoho z jeho tetování zahrnovalo krátké rovné čáry, mnozí tvrdili, že tetování byla pravděpodobně provedena metodou řezu, při které se řez do kůže provádí pomocí naostřeného předmětu, jako je kámen, a barvícího materiálu (jako je například popel), který je zaveden do řezu. V tomto novém úsilí výzkumný tým hledal silnější důkazy, uvádí portál Phys.

Vědci našli „pokusného králíka“ v muži, který si dobrovolně nechal udělat na noze několik tetování, která byla podobná těm, která byla nalezena na ledovém Ötzim, a to pomocí čtyř různých technik. Poté, co se tetování zahojila, vědci zachytili detailní snímky každého z tetování a porovnali je s Ötziho. Zjistili, že nová tetování vyrobená metodou handpoke byla nejpodobnější Ötziho, což z ní činí nejpravděpodobnější metodu, kterou používal.

Handpoke je technika tetování, při které se inkoust aplikuje přímo na kůži bez použití elektrického tetovacího strojku. Místo toho tetovací umělec používá jehlu připevněnou na pevný držák (například dlouhou tyčinku), kterou ručně ponoří do inkoustu a poté opatrně vpichuje do kůže, čímž vytváří design.

Tato metoda je jednou z nejstarších technik tetování a má kořeny v mnoha různých kulturách po celém světě. Je populární pro svou jednoduchost, nízké náklady a možnost provádět ji v pohodlí domova. Výsledné tetování může mít unikátní vzhled, který se liší od tetování provedených s použitím strojku, hlavně kvůli ruční technice, která může přidat osobitý charakter.

zdroj: Phys