Tento patogen „požírá“ naše kosti. Je s námi už tisíce let

Tuberkulóza se obvykle vyskytuje v plicích, ale existuje velmi starý kmen patogenu, který se specializuje na šíření do kostí a poškozuje je zevnitř.

O nejnovějším objevu vědců informoval časopis Cell. Degenerace páteře způsobená tuberkulózou byla zjištěna již u egyptských mumií z doby před 9000 lety. V současné době se pouze asi 2 % všech patogenních infekcí v USA týká tuberkulózy kostry nebo Pottovy choroby.

Během epidemie tuberkulózy v polovině roku 2000 v Severní Karolíně se však stalo něco zvláštního. V epicentru této epidemie byla osoba, která se zřejmě nakazila tuberkulózou ve Vietnamu. Ze šesti osob, u nichž se tuberkulóza rozšířila mimo plíce, se u čtyř dostala až do kostí.

Tato neobvykle vysoká míra nákazy tuberkulózou koster nedala spát několika americkým epidemiologům z Dukeovy univerzity. Studii vedl Jason Stout, který spolupracoval s molekulárním genetikem Davidem Tobinem.

Tobin navrhl studovat vzorky odebrané lidem nakaženým během této neobvyklé epidemie TBC. Doufali, že se jim tak podaří zjistit, co způsobuje, že se některé typy tuberkulózy šíří v lidském těle více než jiné typy tohoto patogenu. Vědci poté porovnali genetickou sekvenci kmene tuberkulózy, který byl zodpovědný za vypuknutí epidemie v Severní Karolíně, s 225 dalšími kmeny.

Zjistili, že epidemie byla způsobena kmenem linie 1, což je jedna z prvních nových forem tuberkulózy, která napadá kosti. Vědci také sekvenovali 3236 různých kmenů a zjistili, že všechny moderní kmeny mají umlčený gen EsxM, který na jedné straně umlčuje onemocnění mimo plíce, ale zároveň zvyšuje pravděpodobnost, že agresivně napadne právě tento orgán.

Zdroj: redakce, cell.com