„Syndrom zlomeného srdce“ je skutečný, má podobné příznaky jako infarkt

Emoce silně ovlivňují naše zdraví. Zdravotní stav, který je podobný srdečnímu infarktu, je známý jako „syndrom zlomeného srdce.“ A skutečně existuje. Kardiolog April Stempien-Otero z institutu UW Medicine Heart v USA, vidí každý rok několik případů, které jsou natolik závažné, že si zaslouží léčbu na jednotce intenzivní péče.

Většina příznaků je spojena s osobním emocionálním traumatem, nebo s přírodními katastrofami. Příznaky syndromu, který je také známý jako Takotsubo kardiomyopatie, zahrnují intenzivní tlak na hrudi, bolest v srdeční oblasti a náhlou slabost. 

Ženy častěji než muži pociťují náhlou, intenzivní bolest na hrudi, jako reakci na nárůst stresových hormonů, která může být způsobena emocionálně stresující událostí. Může to být smrt milovaného člověka, rozvod, rozchod nebo fyzické odloučení, případně emocionální šok po přírodní katastrofě, jak se píše na webu SciTechDaily.

Podle webu Heart, syndrom zlomeného srdce může být chybně diagnostikován jako infarkt, protože příznaky a výsledky testů jsou podobné. Testy ukazují dramatické změny srdečního rytmu a krevních látek, které jsou typické pro infarkt. Ale na rozdíl od srdečního infarktu, nedochází k blokaci srdečních tepen.

S podpůrnou léčbou se většina pacientů plně zotaví z příznaků během několika týdnů, ale ve vzácných případech může dojít k fatálnímu selhání srdečního svalu.

Zdroj: heart.org, scitechdaily.com