Svítící rostliny by v budoucnu mohly nahradit pouliční lampy

Výzkumníci z MIT vyvinuli novou generaci svítících rostlin. V budoucnu by mohly v moderních městech nahradit klasické pouliční lampy.

Pouliční lampy jsou nepostradatelnou součástí vybavení každého města, ale v jeho rozpočtu představují poměrně velkou položku. Proto se hledají nové způsoby osvětlení ulic, které by byly mnohem levnější. Velmi slibný projekt realizují inženýři z MIT, kteří od roku 2017 pracují na světélkujících rostlinách. To byl první krok k tomu, aby se z rostlin nakonec stalo užitečné pasivní osvětlení. Právě se objevily výsledky výzkumu popisující druhou generaci rostlin, které jsou až desetkrát jasnější než první verze.

Výzkum ukázal, že druhá generace rostlin začíná produkovat světlo již po 10 sekundách vystavení LED diodám. Svítící efekt je možný díky nanočásticím obsahujícím luciferázu. Tak se nazývá enzym, který se nachází ve světlících, a který jim dodává schopnost zářit.

Rostliny byly připojeny ke světelnému kondenzátoru vyrobenému z nanočástic s hlinitanem stroncia pokrytých oxidem křemičitým. Tyto drobné částice mohou absorbovat světlo ze slunce nebo z LED diody. Díky tomu rostliny září jasněji a déle než první generace. Vědci samozřejmě plánují projekt dále rozvíjet. Nyní chtějí zkombinovat nanočástice luciferázy a světelné kondenzátory a potenciálně zlepšit jas i životnost rostlin.

Nová technologie je velmi zajímavým nápadem pro noční osvětlení ulic. Určitě by to bylo mnohem levnější než standardní osvětlení a poskytlo by to velmi zajímavý efekt.

Zdroj: news.mit.edu