Šéf ruského vesmírného programu tvrdí, že USA nemají žádnou kosmickou loď a chválí Sojuz. Je cesta na Mars v ohrožení?

Šéf ruské vesmírné agentury Dmitrij Rogozin se opět pustil do práce. Tentokrát pohodlně ohýbá realitu, aby zapůsobil na čínské představitele a přesvědčil je, aby pomohli Rusku s jeho vesmírným programem, který byl po ruské invazi na Ukrajinu z velké části odříznut od mezinárodní podpory, píše server Futurism.

V rozhovoru pro čínskou státní mediální síť CGTN Rogozin tvrdil, že role Ruska v Mezinárodní vesmírné stanici je životně důležitá. Pouze ruské kosmické lodě Sojuz mohou dopravovat americké, evropské, kanadské a japonské astronauty a jejich hosty. „Sojuz je nenahraditelný, protože Amerika nemá žádné kosmické lodě,“ dodal.

Jde o další bizarní komentář prostořekého šéfa vesmírných sil, který si je zjevně vědom toho, že toto tvrzení je prokazatelně nepravdivé. Ostatně sám Rogozin v říjnu naznačil, že by ruští kosmonauti mohli brzy startovat na lodích SpaceX Crew Dragon k ISS. „Podle našeho názoru už SpaceX získala dostatek zkušeností na to, abychom mohli na Crew Dragon vyslat naše kosmonauty,“ řekl Rogozin.

A co NASA a SpaceX?

Jistě, Crew Dragon sice nebyl vyvinut přímo v NASA, ale SpaceX je americká společnost, která kosmickou loď postavila za nemalé finanční prostředky NASA v rámci svého programu komerční posádky. Jinými slovy, Crew Dragon je vyvrcholením dlouholeté úzké spolupráce mezi nimi.

Rogozin také prohlásil, že ISS je bez Ruska odsouzena k zániku, poté co byl v únoru dotázán na hrozbu, že USA budou mít ISS rychle na oběžné dráze. Rogozin předvídatelně odsoudil mezinárodní společenství za zavedení „nezákonných“ sankcí proti jeho vesmírnému programu a opět vykreslil Rusko jako oběť.

„Při konstrukci ExoMars je hlavním prvkem přistávací modul,“ řekl v rozhovoru. „Rover (výzkumné vozítko) na Marsu není zásadním prvkem. Myslím, že tuto misi můžeme uskutečnit s jiným partnerem, například s Čínou nebo někým jiným,“ dodal Rigozin. Míč je nyní na straně Číny. Obě země již dříve projevily ochotu spolupracovat a na plánované lunární základně již spolupracují.

Vzhledem k současné geopolitické krizi a následnému propadu mezinárodních vztahů si však Čína možná dvakrát rozmyslí, zda Rogozinovu nabídku přijme.

Zdroj: futurism.com