Rusové slavili na ISS „speciální vojenskou operaci“. To ale spolupráci údajně nenaruší. Další posádka se chystá na vesmírnou stanici

NASA pokračuje ve spolupráci s Roskosmosem na barterové dohodě o sedadlech, přestože minulý měsíc nedodržela lhůtu, kterou si sama stanovila pro uzavření dohody, aby umožnila výměnu při misích startujících letos na podzim, jak píše server Space News.

Když ruská část současné posádky přiletěla na ISS, hodně se diskutovalo o jejich kombinézách. Jejich barva naznačovala možnou podporu napadené Ukrajiny. Podle všeho šlo ale jen o náhodu, barvy měly co dočinění s univerzitou, na které astronauti studovali.

Před pár dny však ruská část posádky vesmírného komplexu zapózovala s vlajkami Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky. Oba útvary na okupované části republiky uznává jen Rusko.

Existuje plán, podle kterého si budou NASA a Roskosmos vyměňovat sedačky. Tu poletí ruský kosmonaut v lodi od SpaceX, tu zase americký astronaut v Sojuzu. Cílem je zajistit, aby na ISS byl vždy alespoň jeden Američan a jeden Rus a to i v případě, že by některá z kosmických lodí byla z jakéhokoliv důvodu odstavena.

Ruská vláda sice 10. června schválila, že Roskosmos může dokončit dohodu s NASA o „výměně sedadel“, ale ani jedna z agentur nepotvrdila, že by tato dohoda byla uzavřena, ani nedokončila přidělení posádek pro obě mise, které odstartují v září.

„Pokračujeme ve výměně sedadel,“ řekl 15. června administrátor NASA Bill Nelson na společné tiskové konferenci s Josefem Aschbacherem, generálním ředitelem Evropské kosmické agentury, s odkazem na vzájemnou závislost mezi americkým a ruským segmentem stanice. „Proto budeme postupovat na tomto základě.“ Harmonogram dokončení dohody o výměně sedadel neuvedl.

Zdroj: spacenews.com