Rusové překonávají světový rekord na oběžné dráze. Rus je na oběžné dráze již popáté a čtyřikrát se vrátil

Oficiálně máme nového rekordmana v délce pobytu mimo zemskou atmosféru. V tomto případě jeden Rus předstihl jiného Rusa. Zatím o jeden den, ale nový rekord bude těžké překonat. Činí totiž 878 dní na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Výsledek není dobou nepřetržitého pobytu, ale kumulovaných misí od roku 2008.

Ruský kosmonaut Oleg Kononěnko se oficiálně stal mužem s největším počtem odsloužených letů ve vesmíru, oznámil Roskosmos. Přesně 4. února 2024, předstihl svého předchůdce o jednu sekundu. Gennadij Padalka strávil ve vesmíru 878 dní, 11 hodin, 29 minut a 48 sekund během pěti misí v letech 1998-2015, píše portál The Guardian.

Kononěnko letěl na svou první misi k Mezinárodní vesmírné stanici v roce 2008. Od té doby letěl na oběžnou dráhu již pětkrát a čtyřikrát se vrátil. Nyní je uprostřed mise, která mu přinese ještě pěknou řádku dní na palubě ISS, pokud mu plány nebudou nějakým způsobem zmařeny. Současná mise ruského kosmonauta je totiž naplánována až do září 2024, což znamená, že až stanici opustí, bude se moci pochlubit až 1110 dny na palubě.

„Letím do vesmíru, abych dělal to, co mám nejraději, a ne abych překonával rekordy,“ řekl Kononěnko ruské tiskové agentuře TASS. „Jsem hrdý na všechny své úspěchy, ale ještě více jsem hrdý na to, že rekord v celkové době pobytu člověka ve vesmíru stále patří ruskému kosmonautovi.“

Takový rekord se neobejde bez dopadu na kosmonautovo zdraví. I několikaměsíční pobyt ve stavu mikrogravitace vyžaduje dlouhé roky rekonvalescence, aby se člověk plně zotavil. Člověk pobývající v takových podmínkách nejen ztrácí svalovou hmotu, ale snižuje se i hustota kostí. Zlomyslní by mohli říci, že je to malá cena za to, že zůstaneme mimo Rusko a zároveň se staneme hrdinou v očích tamních úřadů.

Zdroj: The Guardian