Protitankové střely Pirat jsou budoucností polské armády. Prorazí i 550 mm pancíř

Střela Pirat je příkladem zbraně polského vývoje. A ačkoli se může zdát podobná mnoha jiným modelům z hlediska specifikací, dobře odpovídá současným potřebám polské armády, píše web Defence24.

APR munice

Geneze této zbraně sahá až k polskému programu přesného střeliva, který byl zahájen před více než deseti lety. Jeho cílem bylo vyvinout různé typy střel naváděných odraženým laserovým světlem a klíčovým prvkem takových zbraní je hlavice, která je zodpovědná za detekci paprsku odraženého od cíle a navedení střely na něj.

Taková hlavice byla vyvinuta a výsledkem je, že laserem naváděné dělostřelecké granáty ráže 155 mm (pro kanon Krab nebo kanonovou houfnici K9) jsou nyní připraveny k výrobě. Stále se pracuje na minometných granátech ráže 120 mm (pro minomet Rak) a třetím prvkem programu je Pirat.

Každá z těchto střel může být naváděna stejným způsobem – pomocí libovolného indikátoru zkonstruovaného podle specifikací NATO, včetně modelu LPC-1 vyvinutého v Polsku.

Cíl může být osvětlen vojákem obsluhujícím odpalovací zařízení, ale také například dronem, jakýmkoli vozidlem nebo pozorovatelem umístěným na zcela jiném místě než odpalovací zařízení. Přesnost střelby je velmi vysoká – pokud není světelný paprsek rušen nebo přerušován, znamená takový způsob navádění obvykle zásah „na cíl“, jak píše web RP.

Vývoj piráta vytvořila společnost Mesko S.A. Pirát probíhal zpočátku podobně jako u věhlasné protiletadlové střely Grom.

V tomto případě byla základem práce licence na ruský systém Igla, jehož výroba umožnila Polákům získat kompetence v konstrukci protiletadlových střel a postavit zbraň tohoto typu řazenou mezi nejlepší na světě.

V případě Pirátu byla tímto základem ukrajinská protitanková střela Korsar, z níž bylo převzato řešení pohonného a aerodynamického systému. Klíčovou součástí však zůstává bojová hlavice s naváděcím systémem vyvinutá v Polsku.

Charakteristika

Pirat je lehká střela odpalovaná z horního odpalovacího zařízení nebo trojnožky. V prvním případě hmotnost celého kompletu mírně přesahuje 10 kg. Střela Pirát má průměr 107 mm a dolet 2,5 km. Její malá bojová hlavice o hmotnosti přibližně 2,5 kg umožňuje prorazit 550 mm RHA (jednotná pancéřová ocel – přepočítávací koeficient, který umožňuje snadno porovnat odolnost pancíře a průbojnost střely).

Střela může na cíl útočit ve dvou režimech – letět v přímém směru, ale také udeřit shora, což jí dává šanci zničit i dobře pancéřovaná vozidla, jako jsou moderní tanky. Stojí za zmínku, že kromě použití levné hlavice lze v případě potřeby vyrobit Piráta i s dražším řešením s mnohem vyšší průbojností, a to až 1000 mm.

Zdroj: redakce, defence24.pl, rp.pl