Promluví Cheopsova pyramida o skrytém tajemství? Co odhalí kosmické paprsky v Gíze?

Podaří se odhalit záhadu Velké pyramidy, jež trápí archeology už dlouhá desetiletí? Nejnovější zprávy o supermoderním způsobu zkoumání jejích útrob a o tom, zda vědci právě stojí před jedinečným objevem, nám přináší magazín Discover.

Chufuova pyramida v Gíze (nebo také Cheopsova či Velká pyramida – pozn. red.), postavená před více než 4 500 lety, je posledním starověkým divem světa, symbolem bohaté egyptské kultury a získala si největší pozornost díky své mohutnosti; v současné době dosahuje výšky 138,8 metrů.

Záhada pyramidových dutin

Vědci se po celá desetiletí pokoušeli odhalit velké tajemství Cheopsovy pyramidy, aby pochopili její konstrukci a účel. V roce 2015 se v rámci projektu ScanPyramids spojili odborníci z několika zemí, aby našli neinvazivní techniky, které by odhalily, co se skrývá uvnitř Velké pyramidy. O dva roky později se vědcům (pomocí částicové fyziky) konečně podařilo nahlédnout dovnitř. Byl tak odhalen skrytý svět plný tajemných komor a nečekaných místností. Asi největším objevem byl obrovský prostor dlouhý téměř 31 metrů a jedna menší dutina. Co se však skrývá uvnitř? Vědci jsou na dobré cestě tuto záhadu odhalit!

Skenování starověkého zázraku

Tým výzkumníků z Fermiho národní laboratoře nyní slibuje, že prostřednictvím speciálního kosmického zařízení zjistí, co se uvnitř těchto dvou dutin ukrývá. Skenování supermoderním zařízením také pomůže najít odpověď na otázku, jak byla velkolepá stavba vůbec postavena.

Do nitra Velké pyramidy budou vědci nahlížet za pomoci nejmodernější technologie, zvolili totiž metodu kosmického záření ve formě mionů. Miony vznikají při srážkách vysokoenergetických částic (což je kosmické záření) s atomy v zemské atmosféře. Vzniklé elementární částice – miony – jsou silnější než rentgenové záření a jsou schopny vytvořit 3D obraz. Pomocí této technologie bude možné proniknout hluboko do struktury a získat jasný pohled na to, co se nachází uvnitř pyramidy.

Skrze Projekt ScanPyramids se tak snad díky nejvýkonnější technologii mionové tomografie v nejbližších letech dočkáme zachycení i těch nejmenších artefaktů ve skrytých komorách!

Zdroj: discovermagazine.com